Prawo

Prawo

ponad rok temu  11.01.2022, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Dodatkowe przeglądy dla starszych aut z dużym przebiegiem? Tego chcą posłowie KO

W dość kuriozalnej interpelacji do Ministra Infrastruktury grupa posłów Koalicji Obywatelskiej pyta m.in. o kary dla warsztatów oferujących usługę usunięcia filtrów cząste stałych, a także możliwość nałożenia na właścicieli aut obowiązku dodatkowych badań technicznych po osiągnięciu przez samochód określonego wieku lub przebiegu.

Dlaczego interpelację nazywamy kuriozalną? Bo w całym dokumencie brakuje konkretów. Nie wiemy w jakim wieku, zdaniem autorów interpelacji, auta powinny być skierowane na ponowne badania techniczne. Zakładać powinniśmy, że skoro posłowie są przekonani o słuszności takiego pomysłu, przeprowadzili odpowiednie analizy, konsultacje, badania. Nic z tych z rzeczy. Zacytowali parę dokumentów, a cytowane źródła to m.in. Warszawski Alarm Smogowy oraz raport Najwyższej Izby Kontroli sprzed roku. Oba mówią głównie o zanieczyszczonym powietrzu w miastach. W interpelacji czytamy jedynie, że winne za złe powietrze stare diesle często mają silniki o pojemności mniejszej niż 2 litry, dzięki czemu ich właściciele opłacali przy imporcie pojazdu zza granicy niższą akcyzę (3,1%).

Z dokumentu nie dowiadujemy się bynajmniej, w jaki sposób wiek lub przebieg auta przekłada się na większą emisję szkodliwych spalin. Oczekiwaliście eksperckich analiz? My też. Bo temat jest niezwykle interesujący.

Posłowie pytają ministerstwo także o sposób przeprowadzania pomiaru emisji spalin w trakcie badań technicznych pojazdów, status diagnostów oraz zasady ich zatrudniania oraz obowiązek systematycznego podnoszenia kwalifikacji przez diagnostów.

W naszej ocenie, trudno będzie się dziwić, jeśli interpelacja nie zostanie potraktowana poważnie. A szkoda!

Dla porządku dodajmy, że zgłosili ją posłowie KO: Małgorzata Tracz, Urszula Zielińska, Tomasz Aniśko, Franciszek Sterczewski, Paweł Olszewski, Cezary Grabarczyk, Małgorzata Chmiel, Krystyna Sibińska.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
 • ~ Normalny 9 ponad rok temu trzeba zrobić wszystko żeby takich idiotów więcej nie było w sejmie i nie mieli nic do powiedzenia. pamiętajcie o tym przy wyborach i trzeba rozliczyć wszystkich idiotów którzy są winni ogromnej inflacji i biedy.
  oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
 • ~ nie znam 8 ponad rok temu ... jak nasi Wybrańcy , - nasze /p/osły będą mieli dochody podobne do "Kowalskiego" wtedy zrozumiem, że działają dla dobra RP !!! i Jej obywateli -?
  oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
 • ~ nie znam 7 ponad rok temu ... jak nasi Wybrańcy , - nasze /p/osły będą mieli dochody podobne do "Kowalskiego" wtedy zrozumiem, że działają dla dobra RP !!! i Jej obywateli -?
  oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
 • ~ UŁAN 6 ponad rok temu Zanim Panie i Panowie posłowie zainicjują swoje pomysły ( bez względu na prawo czy lewo polityczni ) to pierwej winni sprawdzić na co stać polskiego Kowalskiego ! ? Głupota i bezmyślność wyborców doprowadzają do decydowania o naszym życiu ,, osłów '' i ,, cwaniaków '' , od lewa do prawa . ułan
  oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
 • ~ Ciekawy 5 ponad rok temu Witam. I pytam dlaczego np. 30 lat w stecz nie było problemu smogowego? Fabryki wiele innych starych kopcących diesli 50% więcej pieców kopciuchow zastanawiające prawda
  oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
 • ~ Ciekawy 4 ponad rok temu Witam. I pytam dlaczego np. 30 lat w stecz nie było problemu smogowego? Fabryki wiele innych starych kopcących diesli 50% więcej pieców kopciuchow zastanawiające prawda
  oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
 • ~ Wacik 3 ponad rok temu Czyli wg nich takie 20 letnie 2.0 HDi będzie bardziej trulo od 2.2 HDi?
  oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
 • ~ Dolejlama 2 ponad rok temuocena: 100%  Tu nie ma nic kuriozalnego. Tysiące ludzi zorientowało się, że w przeciwieństwie do np. AGD, mogą naprawić swoje samochody.
  oceń komentarz 1 0 zgłoś do moderacji
 • ~ Nina 1 ponad rok temuocena: 100%  To tak jest jak dzban chce udowodnić na siłę , że posiada szare komórki.
  oceń komentarz 1 0 zgłoś do moderacji
do góry strony