Młodzi kierowcy, którzy nigdy nie ubezpieczali pojazdów, najczęściej muszą się liczyć z bardzo wysokim kosztem pierwszego ubezpieczenia OC. Żeby ograniczyć tę cenę, często decydują się na zakup samochodu np. z rodzicem, który będzie jego współwłaścicielem. O ile jest to doświadczony kierowca, z pozytywną historią przebiegu ubezpieczenia, to jego obecność we wniosku o ubezpieczenie OC może obniżyć koszt ochrony ubezpieczeniowej. Jak dopisać współwłaściciela pojazdu?
Współwłaściciel pojazdu – jak go dodać?
Współwłasność powoduje, że np. ubezpieczenie OC w AXA Direct może kosztować mniej, niż gdyby młody kierowca zawierał umowę jako jedyny posiadacz. Należy pamiętać jednak o tym, że szkoda spowodowana przez tego kierowcę również będzie mieć wpływ na historię ubezpieczeniową współwłaściciela – w kolejnym roku jego ubezpieczenie OC będzie kosztować już więcej.
Najłatwiejszym rozwiązaniem na dodanie współwłaściciela jest ustanowienie go już na etapie zakupu pojazdu. Wystarczy, że w umowie sprzedaży pojazdu zostanie wskazany również współwłaściciel, podobnie jak w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli jednak jesteś już właścicielem i dopiero chcesz dodać współwłaściciela, to możesz tego dokonać np. poprzez darowiznę. Postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:
- Przygotuj umowę darowizny pojazdu – formularz otrzymasz w Wydziale Komunikacji, możesz też pobrać go ze strony internetowej. W umowie deklarujesz m.in. jaką część udziałów w samochodzie przekazujesz współwłaścicielowi. Dla zakładu ubezpieczeń nie ma znaczenia to, jaki jest udział poszczególnych współwłaścicieli, ale jest to już ważne przy sprzedaży pojazdu, w związku z podziałem pieniędzy. Dokument darowizny powinien być przygotowany w dwóch egzemplarzach – po jednym dla każdej ze stron umowy.
- Idź do Urzędu Skarbowego – musisz wypełnić druk PCC-1 i okazać umowę darowizny. Jeśli współwłaścicielem jest osoba z najbliższej rodziny, np. współmałżonek czy rodzic, a darowiznę zgłosisz w ciągu 6 dni od zawarcia umowy, to unikniesz płacenia podatku w wysokości 2 proc. W przypadku osób niespokrewnionych podatek będziesz musiał uiścić.
- Dopisz współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego – udaj się do Wydziału Komunikacji i dopisz współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego. Zabierz ze sobą umowę darowizny, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (o ile została wydana), dowód osobisty lub paszport. W przypadku firmy zabierz zaświadczenie z CEiDG lub KRS. Nie zapomnij również o aktualnym ubezpieczeniu OC. Żeby dopisać współwłaściciela, w Wydziale Komunikacji muszą pojawić się wszyscy posiadacze. Ewentualnie ci, którzy nie będą w stanie wtedy dotrzeć, powinni udzielić pisemnego pełnomocnictwa, np. innemu współwłaścicielowi, co wystarczy, do dopełnienia formalności w urzędzie.
- Zgłoś zmianę do zakładu ubezpieczeń – dodanie współwłaściciela pojazdu powinno być zgłoszone do towarzystwa ubezpieczeniowego. To, jak taka zmiana wpłynie na wysokość składki na OC, zależy od historii ubezpieczenia tego współwłaściciela. Jeśli to młody kierowca, który nigdy wcześniej nie ubezpieczał pojazdu, to prawdopodobnie będzie przyczyną podwyższenia kosztu OC. Jeśli jednak współwłaścicielem stanie się kierowca, który od lat ubezpiecza pojazdy i nie powoduje nimi szkód, to koszt OC zmaleje.
Minusem współwłasności jest konieczność obecności wszystkich współwłaścicieli przy realizowaniu obowiązków urzędowych związanych z pojazdem, jak i przy zawieraniu umów, które go dotyczą. W takich przypadkach rozwiązaniem jest udzielenie pełnomocnictwa współwłaścicielowi lub innej osobie.
Komentarze (0)