Prawo

Prawo

ponad rok temu  11.11.2020, ~ Administrator   

Dystrybutor części, po kontroli KAS, musiał zapłacić 40 mln zł

Małopolska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) skontrolowała spółkę dystrybuującą części samochodowe. Efekt? Korekta zeznań podatkowych i wpłata 40 mln złotych.

Podmioty działające w ramach międzynarodowej grupy kapitałowej, kupowały części motoryzacyjne za pośrednictwem spółki z siedzibą w Niemczech, która pełniła rolę grupy zakupowej. Z tytułu skonsolidowanych zakupów spółka niemiecka uzyskiwała bonusy, które powinny być dzielone pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w zbiorczych zamówieniach.

Skontrolowana spółka składała zamówienia i kupowała części motoryzacyjne bezpośrednio od grupy zakupowej, natomiast bonusy uzyskiwane z tytułu wolumenu sprzedaży trafiały do jej spółki zależnej z siedzibą na Cyprze. 

KAS wykazała, że kontrolowana spółka – wykorzystując powiązania kapitałowe i osobowe pomiędzy spółkami w grupie – tak ukształtowała relacje gospodarcze z podmiotem cypryjskim, że nie uzyskiwała należnych jej bonusów od zakupów dokonywanych przez grupę. Profity z tytułu bonusów zatrzymywał podmiot cypryjski i nie transferował ich do kontrolowanej spółki. Kontrolujący ustali, że w efekcie przerzucania dochodów do zależnego podmiotu z Cypru, w latach 2014-2016 firma zaniżyła przychody i w konsekwencji uszczupliła podatek dochodowy od osób prawnych.

Kontrolowana spółka zgodziła się z ustaleniami Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego, złożyła korekty zeznań podatkowych za lata 2014-2016 i wpłaciła blisko 40 mln zł.

źródło: KAS

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 5
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony