Prawo

Prawo

ponad rok temu  03.11.2020, ~ Administrator   

Godziny seniora w warsztacie nie obowiązują, ale uwaga na limity liczby osób

fot. archiwum

Pandemii koronawirusa w Polsce od samego początku towarzyszą liczne teorie, legendy, półprawdy, wręcz plotki. Być może ktoś robi sobie żarty, a może ktoś nieświadomie wprowadza innych w błąd źle interpretując rozporządzenia i ustawy.

Jedną z takich plotek jest informacja o tzw. godzinach seniora w punktach usługowych takich jak warsztat samochodowy. Pytania w tym temacie docierały też do naszej redakcji. Nie ma żadnych prawnych powodów, by odsyłać klientów poniżej 60. roku życia, którzy zgłoszą się do warsztatu w godzinach 10-12. Stowarzyszenie Prawników Rynku Motoryzacyjnego w szczegółach wyjaśnia dlaczego wprowadzone od 17 października 2020 tzw. godziny seniora nie dotyczą salonów dealerskich, komisów i serwisów. Dotyczy to bowiem głównie placówek handlowych zajmujących się obrotem żywnością, kosmetykami czy wyrobami medycznymi.

- W uzupełnieniu tej informacji informujemy, że w obiektach tego typu obowiązuje jednak przewidziany w rozporządzeniu o ograniczeniach w związku z covid limit klientów - czytamy w komunikacie SPRM.

Przypomnijmy, zgodnie z §29 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z dnia 9 października 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1758), w obiektach i placówkach, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia, oraz świadczących usługi pocztowe może przebywać jednocześnie nie więcej niż:

 • 5 osób na stanowisko kasowe, z wyłączeniem obsługi – w przypadku obiektów i placówek o powierzchni przeznaczonej w celu sprzedaży lub świadczenia usług nie większej niż 100 m2;
 • 1 osoba na 15 m2 – w przypadku obiektów i placówek o powierzchni przeznaczonej w celu sprzedaży lub świadczenia usług większej niż 100 m2.

Obiekty i placówki z §7 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia to:

 1. obiekt handlowy lub usługowy o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m2,
 2. placówka handlowa w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz.U. z 2019 r. poz. 466).

Jak widać z powyższego, ograniczenie to odnosi się do „placówek handlowych” w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Zgodnie z tą ustawą, przez „placówkę handlową” rozumie się obiekt, w którym jest prowadzony handel oraz są wykonywane czynności związane z handlem, w szczególności: sklep, stoisko, stragan, hurtownię, skład węgla, skład materiałów budowlanych, dom towarowy, dom wysyłkowy, biuro zbytu – jeżeli w takiej placówce praca jest wykonywana przez pracowników lub zatrudnionych. Taka kwalifikacja następuje bez względu na powierzchnię, czy rodzaj sprzedawanych towarów. Tak samo zatem jak dealerstwa, komisy i serwisy nie mogą pracować w niedzielę, tak samo stosuje się do nich ograniczenie z §29 ust. 4.

na podstawie: SPRM

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony