Prawo

Warto wiedzieć

Wydarzenia

Prawo

7 dni temu  12.01.2018, ~ Administrator   

Jaki to będzie rok dla branży dealerskiej?
Strona 1 z 1

Rok 2018 najprawdopodobniej przyniesie ze sobą sporo zmian prawnych, mających niemałe znaczenie dla branży motoryzacyjnej. Związek Dealer Samochodowych oraz analitycy DCG Dealer Consulting wskazali najważniejsze zmiany.

1. RODO. W maju 2018 zmienia się w bardzo wielu aspektach system ochrony danych osobowych. Dealerzy muszą do tego momentu dostosować dokumenty, procedury i struktury organizacyjne firmy do nowych wymagań. Ogromne, jeśli nie podstawowe znaczenie ma dopilnowanie importerów by dostosowali do nowych warunków prawnych systemy DMS

2. Split Payment. W lipcu 2018 wejdzie w życie nowy system podzielonej płatności za faktury VAT tzw. split payment. Dealerzy muszą dopilnować zmiany systemów płatności faktur i ich przyjmowania. Ogromnie ważnym aspektem jest nacisk na importerów, aby nie próbowali ograniczać prawa dealerów do płacenia importerskich faktur w modelu split payment

3. Tablice dealerskie. Wprawdzie ustawa o „tablicach dealerskich” wejdzie w życie dopiero w roku 2019, ale w tym roku trzeba już myśleć o systemie organizacyjnym, który pozwoli jak najpełniej korzystać z tego nowego prawa. Niezwykle istotne będą też rozmowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi w zakresie przygotowania specjalnych ofert ubezpieczeniowych na „tablice dealerskie”.

4. Elektromobilność. Zgodnie z zapowiedziami, najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2018 zostanie uchwalona ustawa o elektromobilności. Postawi ona przed dealerami wiele ważnych wyzwań m.in. dotyczących budowy infrastruktury ładowania na terenach stacji dealerskich czy przygotowania się do przetargów na samochody administracji państwowej, która musi w ciągu najbliższych lat osiągać określone w ustawie poziomy udziału aut elektrycznych w swoich flotach. ZDS powołał Zespół Roboczy ds. elektromobilności pod kierownictwem członka Rady Dealerów Boguslawa Kowalskiego. Zespół będzie przygotowywał m.in. rekomendacje dla polskich dealerów w zakresie działań związanych z ustawą o elektromobilności.

Na podstawie: Związek Dealerów Samochodów

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony