ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Prawo

Warto wiedzieć

Wydarzenia

Prawo

ponad rok temu  12.01.2018, ~ Administrator   

Jaki to będzie rok dla branży dealerskiej?

Rok 2018 najprawdopodobniej przyniesie ze sobą sporo zmian prawnych, mających niemałe znaczenie dla branży motoryzacyjnej. Związek Dealer Samochodowych oraz analitycy DCG Dealer Consulting wskazali najważniejsze zmiany.

1. RODO. W maju 2018 zmienia się w bardzo wielu aspektach system ochrony danych osobowych. Dealerzy muszą do tego momentu dostosować dokumenty, procedury i struktury organizacyjne firmy do nowych wymagań. Ogromne, jeśli nie podstawowe znaczenie ma dopilnowanie importerów by dostosowali do nowych warunków prawnych systemy DMS

2. Split Payment. W lipcu 2018 wejdzie w życie nowy system podzielonej płatności za faktury VAT tzw. split payment. Dealerzy muszą dopilnować zmiany systemów płatności faktur i ich przyjmowania. Ogromnie ważnym aspektem jest nacisk na importerów, aby nie próbowali ograniczać prawa dealerów do płacenia importerskich faktur w modelu split payment

3. Tablice dealerskie. Wprawdzie ustawa o „tablicach dealerskich” wejdzie w życie dopiero w roku 2019, ale w tym roku trzeba już myśleć o systemie organizacyjnym, który pozwoli jak najpełniej korzystać z tego nowego prawa. Niezwykle istotne będą też rozmowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi w zakresie przygotowania specjalnych ofert ubezpieczeniowych na „tablice dealerskie”.

4. Elektromobilność. Zgodnie z zapowiedziami, najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2018 zostanie uchwalona ustawa o elektromobilności. Postawi ona przed dealerami wiele ważnych wyzwań m.in. dotyczących budowy infrastruktury ładowania na terenach stacji dealerskich czy przygotowania się do przetargów na samochody administracji państwowej, która musi w ciągu najbliższych lat osiągać określone w ustawie poziomy udziału aut elektrycznych w swoich flotach. ZDS powołał Zespół Roboczy ds. elektromobilności pod kierownictwem członka Rady Dealerów Boguslawa Kowalskiego. Zespół będzie przygotowywał m.in. rekomendacje dla polskich dealerów w zakresie działań związanych z ustawą o elektromobilności.

Na podstawie: Związek Dealerów Samochodów

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony