Prawo

Warto wiedzieć

Wydarzenia

Prawo

Zmiany w ustawach

Wydarzenia rynkowe

ponad rok temu  02.07.2018, ~ Administrator   

Kiedy bez dowodu rejestracyjnego? Miało być od czerwca, będzie od października

Miało być od czerwca, będzie od października. Kierowcy nie będą musieli wozić przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu od 1.10.2018 roku. Wszelkie dane dotyczące własności pojazdu czy badania technicznego kontrolujący  nas na drodze policjant będzie mógł pobrać online.

Jak informowaliśmy już, ustawa o zmianie ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, zgodnie z którą kierowcy są zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC, weszła w życie 4. czerwca. W teorii. Bo w praktyce nic się nie zmieniło. Wejście w życie zmian zostało zawieszone, bo system „CEPIK 2.0” nie zapewnia jeszcze możliwości kontrolowania kierowców w ten sposób.

Ustawa mówi nie tylko o tym, że policjanci będą w stanie sprawdzić niezależnie od posiadanych przez kierowcę dokumentów datę badania technicznego pojazdu czy ubezpieczenie. Ustawa przewiduje też tzw. wirtualne zatrzymanie dowodu w określonych przypadkach.

Jednakże dla praktycznego stosowania nowych przepisów niezbędne jest wdrożenie odpowiednich rozwiązań technicznych umożliwiających organom kontroli ruchu drogowego bieżące przekazywanie do centralnej ewidencji pojazdów informacji o „wirtualnym” zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego oraz jego zwrocie.

- W związku z powyższym wejście w życie wspomnianych zmian zostało zawieszone do czasu wdrożenia owych rozwiązań technicznych. Innymi słowy, do tego czasu wspomniane wyżej przepisy obowiązują w dotychczasowym brzmieniu, a więc kierujący pojazdami, niezależnie od kraju rejestracji, nadal są obowiązani do posiadania przy sobie i okazywania uprawnionym organom dokumentu stwierdzającego dopuszczenie pojazdu do ruchu oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC pojazdu - informowała policja..

Również do czasu wdrożenia odpowiednich rozwiązań technicznych Policja na dotychczasowych zasadach prowadzi ewidencję kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Podobnie jest z nowymi przepisami dotyczącymi tzw. młodych kierowców. Przewidziane regulacje dotyczące dwuletniego okresu próby, specjalnych ograniczeń, obowiązku specjalnego oznaczenia pojazdu czy dodatkowych szkoleń w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym nie zaczną obowiązywać, jak zakładano, od 4 czerwca br. Cały rozdział 14 ustawy o kierujących pojazdami poświęcony „okresowi próby” wejdzie w życie, podobnie jak wcześniej wskazane przepisy, po wdrożeniu odpowiednich rozwiązań technicznych.

Termin ich wdrożenia został właśnie ogłoszony. Przypominamy - to 1.10.2018 roku. Teoretycznie.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony