Prawo

Prawo

ponad rok temu  06.10.2020, ~ Administrator   

Korzystne orzeczenie dla warsztatów ws. napraw z OC. Chodzi o VAT

Fot. Piotr Łukaszewicz

Sąd Najwyższy orzekł, że leasingobiorcy, którym nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT lub mogą odliczyć tylko połowę tego podatku, powinni otrzymać pełne odszkodowania z OC komunikacyjnego sprawcy wypadku – w zakresie w jakim nie mogą odliczyć podatku - poinformował Związek Dealerów Samochodów.

Sąd Najwyższy w uchwale sygn. akt. III CZP 90/19 jednoznacznie potwierdził, iż: „odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego, przysługujące leasingobiorcy w związku z poniesieniem wydatków na naprawę uszkodzonego pojazdu będącego przedmiotem leasingu, obejmuje kwotę podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim nie może on obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku zapłaconego”.

Jest to odpowiedź na wieloletnie zmagania uprawnionych do odszkodowania i branży serwisowej, od którzy zawsze stali na stanowisku, że odszkodowanie za naprawę samochodu będącego przedmiotem leasingu przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT powinno uwzględniać wartość tego podatku. Przyjęcie innej interpretacji oznaczałoby, że wypłacone odszkodowanie nie pokryje w pełni poniesionej straty. Naruszałoby to fundamentalną zasadę pełnego odszkodowania, określoną w art. 361 § 2 k.c.

Treść uchwały jest o tyle korzystna dla dealerów, że do tej pory wiele serwisów musiało wartość podatku VAT pobierać od klienta przed lub po naprawie, co przeczyło zasadzie bezgotówkowego rozliczenia szkody.

źródło: ZDS

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony