Zaczęła obowiązywać ustawa o fundacji rodzinnej, która ma pozwolić firmom rodzinnym na stabilną działalność po śmierci właściciela lub po jego przejściu na emeryturę.
Ustawa o fundacji rodzinnej wprowadza nowe w polskim prawodawstwie rozwiązanie w postaci fundacji rodzinnej. Rozwiązanie wprowadzone przez ustawodawcę - fundacja rodzinna - ma być rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy myślą o rozwoju firmy w dłuższej perspektywie. Takie rozwiązanie funkcjonuje już w kilku europejskich krajach. Ma ono pozwolić na utrzymanie i ochronę majątku firmy i umożliwić jego pomnażanie.
- Członkowie rodziny fundatora będą mogli korzystać z wypracowanych zysków, ale nie będą musieli angażować się osobiście w prowadzenie firmy. Będą mieć też pewność, że wypracowany przez lata kapitał jest efektywnie zarządzany i chroniony przed rozdrobnieniem - wskazuje ministerstwo.
Przepisy regulują kwestie dotyczące organizacji i funkcjonowania fundacji rodzinnej, określają prawa i obowiązki fundatora, a także beneficjentów.
Fundatorem może być osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, a więc m.in. prawo swobodnego dysponowania swoim majątkiem. Fundację rodzinną będzie mogło utworzyć także kilku fundatorów, z wyjątkiem fundacji rodzinnej tworzonej w testamencie. Beneficjentem fundacji rodzinnej będzie mogła natomiast zostać osoba fizyczna i organizacja pozarządowa prowadząca działalność pożytku publicznego.
Fot. R. Dobrowolski
Komentarze (1)