Prawo

Warto wiedzieć

8 dni temu  23.05.2023, ~ Rafał Dobrowolski,   Czas czytania 2 minuty

Łatwiej o sukcesję rodzinnej firmy

Zaczęła obowiązywać ustawa o fundacji rodzinnej, która ma pozwolić firmom rodzinnym na stabilną działalność po śmierci właściciela lub po jego przejściu na emeryturę.

Ustawa o fundacji rodzinnej wprowadza nowe w polskim prawodawstwie rozwiązanie w postaci fundacji rodzinnej. Rozwiązanie wprowadzone przez ustawodawcę - fundacja rodzinna - ma być rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy myślą o rozwoju firmy w dłuższej perspektywie. Takie rozwiązanie funkcjonuje już w kilku europejskich krajach. Ma ono pozwolić na utrzymanie i ochronę majątku firmy i umożliwić jego pomnażanie.

- Członkowie rodziny fundatora będą mogli korzystać z wypracowanych zysków, ale nie będą musieli angażować się osobiście w prowadzenie firmy. Będą mieć też pewność, że wypracowany przez lata kapitał jest efektywnie zarządzany i chroniony przed rozdrobnieniem - wskazuje ministerstwo.

Przepisy regulują kwestie dotyczące organizacji i funkcjonowania fundacji rodzinnej, określają prawa i obowiązki fundatora, a także beneficjentów.

Fundatorem może być osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, a więc m.in. prawo swobodnego dysponowania swoim majątkiem. Fundację rodzinną będzie mogło utworzyć także kilku fundatorów, z wyjątkiem fundacji rodzinnej tworzonej w testamencie. Beneficjentem fundacji rodzinnej będzie mogła natomiast zostać osoba fizyczna i organizacja pozarządowa prowadząca działalność pożytku publicznego.

Przepisy określają możliwość wycofania się fundatora (przedsiębiorcy) z aktywnego prowadzenia biznesu, bez utraty dochodów, finansowe zabezpieczenie członków rodziny, zwiększenie potencjału budowania firm rodzinnych na pokolenia. Zapobiegają również podziałowi i rozdrobnieniu majątku między spadkobiercami oraz zapewnienie nieprzerwanego działania firmy po śmierci fundatora.

Fot. R. Dobrowolski

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ Fundator 1 dzisiaj 08:16 Nic się nie dowiedziałem, artykuł dno
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony