Prawo

Prawo

ponad rok temu  02.06.2020, ~ Administrator   

Maseczki, nakazy, zakazy. Co faktycznie się zmieniło?

Od 30 maja bez limitu klientów . Bez zmian w zasadach zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych u dealerów. Od 6 czerwca można organizować spotkania, szkolenia, konferencje, promocje do 150 osób.

Zapraszamy do lektury podsumowania ostatnich zmian prawnych. Artykuł opracowany przez Związek Dealerów Samochodów.

W Dzienniku Ustaw z dnia 29 maja 2020 (poz. 964) ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Nowe rozporządzenie znosi WSZELKIE OGRANICZENIA w zakresie ILOŚCI KLIENTÓW przebywających w obiektach dealerskich lub serwisowych.

Rozporządzenie utrzymuje jednak wszystkie dotychczasowe zasady dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych.

Nadal obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa we wszystkich miejscach ogólnodostępnych w tym m.in.:

 1. na drogach i placach (chyba, że zostanie zachowana odległość co najmniej 2 m od przebywających w tych miejscach osób)
 2. w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej (…) ; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny (chyba, że zostanie zachowana odległość co najmniej 2 m od przebywających w tych miejscach osób)
 3. w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach)

Oznacza to, że w zakresie w jakim powyższe przestrzenie i obiekty są ogólnodostępne istnieje w nich obowiązek zakrywania ust i nosa. Natomiast  w częściach nie będących ogólnodostępnymi, na przykład w częściach biurowych czy magazynowych nie ma obowiązku zasłaniania twarzy.

Obowiązki powyższe nie dotyczą m.in.:

- osób wykonujących czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), (…), z wyjątkiem osób wykonujących bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów;

- Obowiązek zakrywania ust i nosa istnieje nadal we wszystkich ogólnodostępnych przestrzeniach obiektu dealerskiego. Dotyczy zarówno wnętrza budynków jak i przestrzeni zewnętrznych (parking, plac z samochodami używanymi itp.). Obowiązek ten dotyczy wszystkich klientów oraz pracowników bezpośrednio obsługujących  klientów. Handlowcy, doradcy, pracownicy recepcji, a także mechanicy i diagności mający kontakt z klientem muszą więc zakrywać usta i nos.

Z obowiązku tego wyłączeni są pracownicy nie obsługujący bezpośrednio klientów – pracownicy serwisu, pracownicy administracyjni, kadra zarządzająca, sprzątaczki nawet w przypadku gdy przebywają w miejscach ogólnodostępnych.

Nadal obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w pojazdach osobowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie, z wyjątkiem sytuacji gdy w pojeździe znajduje się jedna osoba. Oznacza to, że nadal w przypadku jazd testowych wszyscy muszą mieć założone maski.

Nadal obowiązują dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników

 • stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra
 • pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących
 • za zapewnienie rękawiczek i środków dezynfekcji odpowiada pracodawca.

Od dnia 6 czerwca 2020 nowe rozporządzenie zezwala na organizację imprez takich jak targi, wystawy, kongresy, konferencje (a więc także spotkania promocyjne i marketingowe w obiektach dealerskich) pod warunkiem, że:

 1. uczestniczy w nich nie więcej niż 150 osób, z wyłączeniem obsługi
 2. widzowie lub klienci mają obowiązek zakrywania ust i nosa
 3. w miejscu odbywania się imprezy znajduje się nie więcej niż 1 osoba na 4 m 2 powierzchni dostępnej dla uczestników, widzów lub klientów, z wyłączeniem obsługi

Wszystkie powyższe zasady obowiązują do odwołania.

Zespół Prawny Związku Dealerów Samochodów

źródło: ZDS

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony