Prawo

Prawo

Artykuł sponsorowany

miesiąc temu  24.04.2020, ~ Administrator   

Najtańsze OC – poznaj sprawdzone sposoby na tanie OC
Strona 1 z 2

Obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC samochodu sprawia, że raz w roku każdy właściciel pojazdu trzyma się za kieszeń. Wysokość stawek bywa duża i dla wielu osób stanowi poważne obciążenie budżetu domowego. Nic dziwnego, że kierowcy zastanawiają się nad tym, jak obniżyć cenę składki. Dowiedz się, w jaki sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na ubezpieczeniu auta.

Czym jest polisa OC?

Mówiąc o obowiązkowym ubezpieczeniu OC, z pewnością warto zacząć od wyjaśnienia, czym ono jest i jaką zapewnia ochronę. Obowiązek wykupienia polisy spoczywa na każdym właścicielu samochodu, bez względu na jego model, markę czy doświadczenie zdobyte za kierownicą. Dokumentem, który reguluje te kwestie, jest Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Zgodnie literą prawa OC jest ubezpieczeniem narzuconym, bez którego nie można się poruszać po drogach. Dlatego jego brak oznacza poważne konsekwencje finansowe. Z drugiej strony – właśnie ze względu na obowiązek – czynniki warunkujące stawek polisy są takie same. Oznacza to, że gwarantują jednakowe warunki dla każdego klienta. W każdym przypadku celem ochrony, jaką daje OC, jest ograniczenie kosztów sprawcy – związanych z naprawą szkód, na jakie narażeni byli poszkodowani w wypadku komunikacyjnym.

Od czego zależy wysokość stawek ubezpieczenia OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej uwzględnia wiele czynników, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na wypadkowość. To jeden ze wskaźników, który decyduje o wysokości składek w polisie. Jak pokazują statystyki Rankomatu z III kwartału 2019 roku kierowcy, którzy nie zgłosili ani jednej szkody, średnio wydawali na polisę OC 609 zł. W przypadku kierowców, którzy zgłaszali po trzy szkody, kwota ta wzrastała o 231% i wynosiła 2015 zł.

Wybierając ubezpieczenie auta w porównywarce ubezpieczeń OC rankomat.pl, wypełniasz formularz, w którym wpisujesz różne istotne informacje. Są one ważne dla ubezpieczyciela, ale też wymagane do obliczenia składki przez prawo. Ogólnie można je podzielić na trzy grupy:

 • dane dotyczące pojazdu: marka, model rok produkcji, pojemność silnika, przebieg, rodzaj paliwa, liczba drzwi,

 • dane dotyczące kierowcy: przedział wiekowy, płeć, data otrzymania prawa jazdy, staż za kierownicą, stan cywilny, liczba dzieci,

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 6
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony