Prawo

Prawo

miesiąc temu  02.06.2020, ~ Administrator   

Nowy JPK_VAT jednak nie od lipca

fot. archiwum

Strona 1 z 2

Obowiązek stosowania nowego JPK_VAT zostanie przesunięty - dla wszystkich podatników - z 1 lipca na 1 października br. –  poinformowało Ministerstwo Finansów.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników w celu odciążenia ich z nowych obowiązków w związku z panującym stanem epidemii spowodowanym wirusem SARS CoV-2, przesuwamy termin obligatoryjnego składania nowego JPK_VAT dla wszystkich podatników z 1 lipca 2020 r. na 1 października 2020 r."  poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów.Jak zaznaczył wiceminister finansów Jan Sarnowski, resort zdaje sobie sprawę, że w okresie pandemii wdrażanie nowego JPK_VAT jest bardzo utrudnione.

Co to jest JPK_VAT??

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. Dokument elektroniczny jest przesyłany do Ministerstwa Finansów do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie. Celem JPK, czyli Jednolitego Pliku Kontrolnego jest sprawniejsza i szybsza kontrola. Na podstawie JPK odpowiednie systemy informatyczne Ministerstwa Finansów, w kilka chwil są w stanie zweryfikować wiarygodność informacji przesyłanych przez firmy - czy np. wydatek danego przedsiębiorcy zgadza się z przychodem kontrahenta ujętego w ewidencji.

Zmiany w JPK

By narzędzie to działało jeszcze bardziej precyzyjnie i z korzyścią dla firm, zaplanowano jego modyfikację. Po zmianach przedsiębiorca zamiast - jak obecnie - składania odrębnie deklaracji VAT-7 lub VAT-7K wraz załącznikami i odrębnie JPK-VAT, będzie przesyłał jeden plik JPK_VAT. Gdy już wejdą w życie, będą obowiązywać dwa warianty JPK_VAT: JPK_VAT7M dla podatników rozliczających się miesięcznie oraz JPK_VAT7K dla podatników rozliczających się kwartalnie.

- Pierwotnie obowiązek składania nowego JPK miał wejść w życie 1 kwietnia 2020 r. dla dużych przedsiębiorców i 1 lipca dla pozostałych podmiotów. Z uwagi jednak na panującą  pandemię termin wejścia w życie przepisów o nowym JPK na postawie tarczy antykryzysowej został odroczony dla dużych przedsiębiorców o 3 miesiące tj. na dzień 1 lipca 2020 r. Tym samym, wszyscy podatnicy VAT mieli zostać objęci nowym JPK od 1 lipca. Ministerstwo Finansów wsłuchując się w postulaty przedsiębiorców, w tym Rzecznika MŚP przesunęło termin o 3 miesiące dla wszystkich podatników. Jednak SDCM podtrzymuje apel, aby terminem wejścia w życie był początek roku 2021 – mówi Alfred Franke, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych
Tagi: JPK_VAT, SDCM,

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony