Prawo

Prawo

ponad rok temu  22.09.2020, ~ Administrator   

Od grudnia nie będzie trzeba wozić dokumentu prawa jazdy

Fot. Komenda Miejska Policji w Suwałkach

Trzeba przyznać, że szybko zadziałało Ministerstwo Cyfryzacji. 3 września 2020 została opublikowana duża nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, to jest ustawa z dnia 14 sierpnia 2020 o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw. W zakresie wejścia w życie braku obowiązku wożenia prawa jazdy trzeba było czekać na specjalny komunikat MC opublikowany w Dzienniku Ustaw i w BIP ministra, co – swoją drogą – jest dosyć osobliwą forma wejścia przepisu w życie. 

W dniu 4 września 2020 komunikat został opublikowany. Oznacza to, że brak obowiązku brania ze sobą dokumentu wejdzie w życie za niespełna trzy miesiące, czyli od 5 grudnia 2020.

O sprawie poinformowało Stowarzyszenie Prawników Rynku Motoryzacyjnego, zastrzegając jednocześnie, że branża wciąż czekamy na dalsze komunikaty Ministra Cyfryzacji, które spowodują wejście w życie poniższych rozwiązań:

 1. możliwość zachowania dotychczasowego numeru i tablicy rejestracyjnej przy „przerejestrowaniu”,
 2. przekazywanie do CEP i gromadzenie tam danych o przekroczeniach terminów na pierwszą rejestrację pojazdu używanego (art. 71 ust. 7 PRD) i zawiadomienie o nabyciu/zbyciu pojazdu zarejestrowanego (art. 78 ust. 2 pkt 1 PRD),
 3. czasowe wycofanie pojazdu osobowego z ruchu,
 4. zwolnienie z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania na żądanie uprawnionego organu kontroli ruchu drogowego dokumentu prawa jazdy,
 5. uproszczenie przepisów o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji poprzez wyrejestrowanie pojazdu z urzędu w powiązaniu z systemem teleinformatycznym centralnej ewidencji pojazdów.

Pozostałe rozwiązania które przewiduje nowa ustawa i ich daty wejścia w życie znajdują się tutaj.

źródło: SPRM

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony