Prawo

Prawo

ponad rok temu  20.03.2020, ~ Administrator   

Pakiet ubezpieczenia OC z Bezpośrednią Likwidacją Szkód. Co możesz zyskać?

Bezpośrednia Likwidacja Szkód z ubezpieczenia OC sprawcy, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia likwidowanie szkody bezpośrednio w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym, co znacznie upraszcza ten stresujący proces. Mimo że usługa ta pojawiła się w Polsce wzorem innych krajów dopiero w 2015 r., to cieszy się olbrzymią popularnością wśród osób korzystających z własnych pojazdów. Dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie BLS? Podpowiadamy.

Bezpośrednia likwidacja szkód z OC – co to jest?

Bezpośrednia likwidacja szkód, określana skrótem BLS oznacza, że wypłatą odszkodowania albo naprawą samochodu uszkodzonego w kolizji lub wypadku zajmuje się towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym posiadamy polisę OC. Dotychczas natomiast szkodą tą zajmował się ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia, co bardzo często wydłużało czas otrzymania odszkodowania. Dlatego, jeśli interesuje nas ta opcja, internetowy kalkulator OC na stronie mfind.pl pozwoli nam poznać kwotę, którą przyjdzie nam zapłacić za tego typu ubezpieczenie z BLS.

Co Bezpośrednia Likwidacja Szkód oznacza w praktyce? Posiadając ubezpieczenie BLS w przypadku szkody wyrządzonej nam przez innego użytkownika ruchu drogowego, o zdarzeniu informujemy swojego ubezpieczyciela, u którego posiadamy polisę OC. W toku procedur wyrządzone szkody ocenia rzeczoznawca naszego ubezpieczyciela, który występuje w naszym imieniu ze sprawą o zwrot wypłaconego nam odszkodowania do ubezpieczyciela sprawcy. Co więcej, jak dotychczas ubezpieczenie może zostać wypłacone w postaci środków pieniężnych lub bezgotówkowo, jako pokrycie kosztów naprawy samochodu oraz potrzebnych do tego części.

Sprawne działanie tego systemu sprawiło, że Bezpośrednia Likwidacja Szkód stała się wygodnym rozwiązaniem dla osób poszkodowanych, co wpłynęło na wzrost zainteresowania ubezpieczeniem OC z pakietem BLS. Usługa BLS dostępna jest w takich firmach ubezpieczeniowych jak np. PZU, AXA Direct, Aviva, Warta, Ergo Hestia, czy Uniqa. Przed wykupieniem polisy OC warto więc zapytać o możliwość nabycia pakietu BLS.

BLS – kiedy możesz skorzystać z ubezpieczenia?

Bezpośrednia likwidacja szkód obejmuje zdecydowaną większość zdarzeń komunikacyjnych, które mogły nam się przytrafić na drogach naszego kraju. Niestety jednak BLS nie obejmuje wszystkich zdarzeń, a wykluczeniu podlegają szkody:

 • osobowe,
 • powstałe poza granicami naszego kraju,
 • w której uczestniczyły więcej niż dwa pojazdy,
 • majątkowe o wartości przekraczającej 30 tysięcy złotych.

Jak informuje mfind.pl ubezpieczyciele zwykle odmawiają likwidacji szkody w ramach BLS, jeśli sprawca kolizji posiada pojazd zarejestrowany poza granicami Polski. O dokładnych warunkach ubezpieczenia warto jednak dowiadywać się bezpośrednio u agenta ubezpieczeniowego lub za pośrednictwem infolinii firm ubezpieczeniowych, ponieważ wielu ubezpieczycieli wypracowało swój własny model BLS. Zdarza się więc, że niektóre firmy ubezpieczeniowe stosują inne ograniczenia dla zgłaszania szkód, a niekiedy bywają też bardziej tolerancyjne dla swoich klientów.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony