ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Prawo

Prawo

Zmiany w ustawach

7 miesięcy temu  16.07.2018, ~ Administrator   

Podzielona płatność faktur. Co oznacza dla branży?

1 lipca do polskiego systemu prawnego został wprowadzony system podzielonej płatności faktur VAT tzw. split payment. - Zmiany w ustawie to ogromne wyzwania dla dealerów samochodów - informuje Związek Dealerów Samochodów.

Zgodnie z prognozami większość firm leasingowych i firm kupujących floty będzie bowiem korzystać z możliwości podzielonej płatności. Należy wprawdzie zauważyć, że Ministerstwo Finansów w opublikowanym niedawno komunikacie stoi na stanowisku, że mechanizm podzielonej płatności może być stosowany tylko za zgodą wystawiającego fakturę, niemniej jednak należy się spodziewać, że w praktyce i tak decyzja należeć będzie do płacącego. W tej sytuacji tym bardziej też kluczowe stają się odpowiedzi na pytania: czy importerzy samochodów nie będą prowadzić nacisków na dealerów, aby ci nie korzystali z reguły split payment w regulowaniu faktur wystawianych przez importerów oraz czy uda się tak ukształtować modele rozliczeń dealer-importer, aby dealerzy mogli korzystać z modelu split payment. Problem dotyczy przede wszystkim członków tych sieci dealerskich, które rozliczają się za płatności do importera w formie spłaty kredytu. Sposób taki, jak opisuje załączona opinia prawna, będzie stanowił dla dealerów i importerów ogromny problem mogący narazić dealerów na utratę płynności finansowej lub konieczność znacznego zwiększenia wysokości linii kredytowej. Przed mniejszymi problemami staną dealerzy rozliczający się z importerem w formie faktoringu.

Aby pomóc dealerom w rozwiązaniu potencjalnych problemów ZDS zlecił specjalizującej się prawie podatkowym w motoryzacji kancelarii Gekko Taxens opinii prawnej dotyczącej możliwości korzystania przez dealerów z modelu split payment. Ekspertyzy można znaleźć na stronach związku - TUTAJ.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (5)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ lasyk 5 6 miesięcy temu No rośnie rośnie. Jedna z ciekawszych branży
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Lokos398 4 7 miesięcy temu Już nawet widziałem gdzieś newsa, że branża faktoringu mocno rośnie
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Bolka 3 7 miesięcy temu @Janik, nie dziwne, też bym wybierała faktoring w takim przypadku, każdy chce mieć środki na koncie na czas
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Janik 2 7 miesięcy temu Będzie spory przypływ klientów dla faktorów, na pewno
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Bolka 1 7 miesięcy temu Faktoring jest tutaj korzystną opcją...jest to dobre zapewnienie w kwestii comiesięcznych przypływów, zwłaszcza przy split payment. Mój znajomy korzysta z [...] w tej kwestii już od jakiegoś czasu i sam powiedział, że teraz przyda się to jeszcze bardziej
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony