Prawo

Prawo

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Porady prawne

Ciekawe pytania

- Jakie zmiany wprowadził do urlopów wypoczynkowych znowelizowany w 2006 r. kodeks pracy?
Zmiany wprowadzone do kodeksu pracy w listopadzie 2006 r. nie mają charakteru rewolucyjnego, a raczej porządkowy i polegają przede wszystkim na:
- przeniesieniu przepisów zawartych dotychczas w §1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za urlop oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop do kodeksu pracy,
- przesądzeniu, że szczegółowe zasady ustalania wymiaru urlopu proporcjonalnego stosuje się również do pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Obecnie więc w kodeksie pracy znajdują się przepisy, zgodnie z którymi przy ustalaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego stosuje się następujące zasady:
a) kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującemu pracownikowi zgodnie z art. 154 § 1 i §2 kodeksu pracy;
b) niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca; jeżeli jednak ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie nowego stosunku następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia dokonuje tylko dotychczasowy pracodawca. Utrzymana została zasada, że przy ustalaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia, przy czym urlop należny pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć wymiaru wynikającego z przepisu art. 154 § 1 i §2 kodeksu pracy.

- Jak przepisy regulują procedurę wydawania świadectw pracy po rozwiązaniu stosunku pracy?
Zgodnie z art. 97 § 1 kodeksu pracy, w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę z pracownikiem, z którym dotychczasowy pracodawca nawiązuje kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy tylko na jego żądanie. W świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Ponadto, w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach. Z kolei pracownik może w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa. W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy. Jeżeli z orzeczenia sądu pracy wynika, że rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy nastąpiło z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu w tym trybie umów o pracę, pracodawca jest obowiązany zamieścić w świadectwie pracy informację, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę. Minister Pracy i Polityki Socjalnej określił w drodze rozporządzenia szczegółową treść świadectwa pracy oraz sposób i tryb jego wydawania i prostowania. Warto zaznaczyć, że pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek nie wydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy. Odszkodowanie, o którym mowa wyżej, przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni. Orzeczenie o odszkodowaniu w związku z wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy stanowi podstawę do zmiany tego świadectwa.

Robert Gorczyca prawnik, państwowy starszy inspektor pracy

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony