Prawo

Prawo

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Porady prawne

Ciekawe pytania

Jakie wynagrodzenie ma obowiązek wypłacić pracodawca, gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim?
Zgodnie z art. art. 92 § 1 kodeksu pracy za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek:
1) choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego - pracownik zachowuje prawo do 80 proc. wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu;
2) wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży - w okresie wskazanym w pkt.1 - pracownik zachowuje prawo do 100 proc. wynagrodzenia.
Wynagrodzenie, o którym mowa wyżej, oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
Ponadto wynagrodzenie, o którym mowa w § 1:
1) nie ulega obniżeniu w przypadku ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego;
2) nie przysługuje w przypadkach, w których pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego.
Za czas niezdolności do pracy, o której mowa wyżej, trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
W praktyce bardzo rzadko zdarza się, aby pracodawca za 33 dni zwolnienia lekarskiego w roku kalendarzowym wypłacał wynagrodzenie za czas choroby w wyższej wysokości niż 80 proc. podstawy, choć ma do tego prawo. Najczęściej zdarza się to w zakładach pracy, gdzie funkcjonują związki zawodowe i podpisany został układ zbiorowy pracy, który w sposób korzystniejszy niż kodeks pracy reguluje ww. kwestie.

Czy pracownikowi będzie przysługiwać odprawa rentowa, gdy przejdzie na rentę z tytułu niezdolności do pracy?
Zgodnie z art. art. 92 § 1 kodeksu pracy pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Przepis ten reguluje sytuację przejścia pracownika zarówno na rentę, jak i emeryturę, przyznając jednomiesięczną odprawę pieniężną. Jest to minimalna wysokość odprawy, do której pracownik ma prawo. W praktyce najczęściej wysokość tej odprawy jest wyższa w samorządowych i państwowych jednostkach organizacyjnych, gdzie określają to odrębne przepisy. Pracodawca prywatny ma prawo wypłacić wyższą odprawę niż minimalna, lecz musi to uwzględnić w regulaminie pracy lub zarządzeniu wewnętrznym, jeśli nie ma obowiązku tworzenia takiego regulaminu.

Kiedy pracownikowi należy się odprawa pośmiertna?
Zgodnie z art. art. 93 § 1 kodeksu pracy w razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna. Wysokość odprawy, o której mowa wyżej, jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi:
1) jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat;
2) trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat;
3) sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.

Odprawa pośmiertna przysługuje następującym członkom rodziny pracownika:
1) małżonkowi,
2) innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Odprawę pośmiertną dzieli się w częściach równych pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny. Jeżeli po zmarłym pracowniku pozostał tylko jeden członek rodziny uprawniony do odprawy pośmiertnej, przysługuje mu odprawa w wysokości połowy odpowiedniej kwoty określonej wyżej. Należy podkreślić, że odprawa pośmiertna nie przysługuje członkom rodziny, o których mowa wyżej, jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową jest nie niższe niż odprawa pośmiertna przysługująca zgodnie z kodeksem pracy. Jeżeli odszkodowanie jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca jest obowiązany wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami.

Robert Gorczyca prawnik, państwowy starszy inspektor pracy

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony