Prawo

Prawo

4 miesiące temu  02.07.2021, ~ Administrator   

Rękojmia za wady w samochodach używanych - zdaniem prawnika

W takim temacie warto oddać głos prawnikom, a stanowisko w tej sprawie opublikowało właśnie Stowarzyszenie Prawników Rynku Motoryzacyjnego. Któż może objaśnić temat lepiej?

Kupując używany samochód należy zachować rozwagę i dokładność. Podpisanie umowy powinno wiązać się ze sprawdzeniem wszystkich danych poczynając od danych sprzedawcy kończąc na danych odnoszących się do samochodu. Warto przeanalizować postanowienia umowy i sprawdzić czy sprzedawca nie wyłączył w nich swojej odpowiedzialności z tytułu rękojmi - zaznacza autor, Tomasz Jaworski, radca prawny w Jaworski Kancelaria Radcy Prawnego.

Należy zadbać także o to, aby cena w umowie zgadzała się z ceną rzeczywiście płaconą, ponieważ w razie ewentualnego skorzystania z prawa do rękojmi i odstąpienia od umowy, sprzedawca zapewne wypłaci Ci kwotę określoną w umowie, a nie tą, którą zapłaciłeś faktycznie. Tak, czy inaczej na tym polu występują częste konflikty, które mają swój pozytywny finał dopiero przy stole z prawnikiem w postępowaniu przedsądowym. By uniknąć zaskoczenia, warto sprawdzić również, czy opis samochodu zamieszczony w ogłoszeniu/ofercie odpowiada rzeczywistości – punkt, po punkcie.

Sprzedawca jest odpowiedzialny z tytułu gwarancji względem kupującego za wady fizyczne, jednak z tytułu rękojmi – zarówno za wady fizyczne, jak i prawne. Kupujący może wykonywać prawa wynikające z rękojmi niezależnie od uprawnień gwarancyjnych. Dlatego, w umowie nie powinny znaleźć się zapisy ograniczające lub wyłączające odpowiedzialność z tytułu rękojmi. Zwróć więc uwagę, czy w umowie sprzedaży nie znajdują się zapisy zwalniające sprzedawcę z tej odpowiedzialności lub w jakiś sposób ją ograniczające. Ponadto, cena samochodu wpisana do umowy powinna być ceną rzeczywistą oraz nie powinieneś się godzić na zapis, że “kupujący świadomy jest stanu technicznego pojazdu i nie zgłasza zastrzeżeń”. Możesz, co najwyżej napisać, iż z dokonanych oględzin zewnętrznych pojazdu wynika, iż zgadza się on z ofertą i wymienić kolejno konkretne elementy, które się zgadzają.

Poproś także sprzedawcę o udokumentowanie umowy nabycia pojazdu. W chwili, kiedy rodowód Twojego przyszłego samochodu nie podlega zastrzeżeniom – nie powinno to stanowić większego problemu dla Sprzedawcy, a Ty zyskasz dodatkowe potwierdzenie co do jakości samochodu.

na podstawie sprm.org.pl

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 5
  POINFORMOWANY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ MM 1 4 miesiące temu Może warto wspomnieć, że gwarancja nie jest obowiązkowa? Podpisanie przez kupującego laika (!) umowy z tekstem "kupujący świadomy jest stanu technicznego pojazdu i nie zgłasza zastrzeżeń" nie obroni sprzedającego przed sądem, jeśli ukrył on jakieś wady.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony