Prawo

Diagnostyka

Prawo

ponad rok temu  17.12.2018, ~ Bartłomiej Ryś   

Sejm nie zajmie się nadzorem TDT nad SKP

Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego, przynajmniej na razie, nie przejmie nadzoru nad Stacjami Kontroli Pojazdów fot. Bartłomiej Ryś

Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego miał przejąć nadzór nad Stacjami Kontroli Pojazdów - o m.in. tej zmianie traktowała ustawa „Prawo o ruchu drogowoym”. Niestety, na wniosek posła Jarosława Kaczyńskiego, jej procedowanie zostało zdjęte z porządku obrad Sejmu.

Opozycja, jeszcze przed głosowaniem, mówiła, że tego projektu poprawić się de facto nie da i trzeba „ustawę napisać od nowa, bo jej przyjęcie doprowadzi do bankructwa wielu stacji diagnostycznych”. Apelowali również do Jarosława Kaczyńskiego, by jego klub całkowicie ją odrzucił.

Tak się jednak nie stało. Sejmowa większość przyjęła cztery poprawki posłów PiS. Traktują one m.in. rezygnacji z obligatoryjnego sprawdzania wyposażenia i warunków lokalowych stacji w przypadku np. połączenia stacji, oraz rezygnacji z obligatoryjnego wykreślenia podmiotu z rejestru, gdy takie sprawdzenie nie zostanie przeprowadzone. Jedna z poprawek tyczy się też wzmocnienia bezstronności i niezależności pracowników TDT. 

Ostatecznie procedowanie nad ustawą zakończyło się w momencie, kiedy poseł Jarosław Kaczyński złożył wniosek do Marszałka Sejmu o zdjęcie projektu z porządku obrad. Tak też się stało po przerwie w obradach.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (3)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ a-diagnosta 3 ponad rok temu Według mnie zbyteczne jest tworzenie nowości w obrębie obecnych przepisów dotyczących badań technicznych. I tak te obecną są bardzo niejasne i zawiłe, więc istnieje obawa, że stworzą jeszcze bardziej zakręcona. Prawdopodobnie sami twórcy tych prawnych wynalazków nie będą wiedzieli jak to ugryźć, a co dopiero diagnosta. Najprostsze rozwiązania są zawsze najlepsze - ot choćby tak np. 10 przykazań. Moim skromnym zdaniem nie ruszałbym obowiązujących przepisów, a zmienił tylko jedno - uniezależnił diagnostę od właścicieli stacji i sprawa rozwiązana.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ skp diagnosci 2 ponad rok temu Bardzo mądra decyzja Pana Kaczyńskiego i jego rządu. TDT jak przejmie nadzór to będzie gnębił diagnostów , pracodawca też gnębi diagnostów a diagnosta jest między młotem a kowadłem . Szef swoje, nadzór swoje, klient swoje. Żeby system był uczciwy to szefem diagnostów powinien byc TDT i diagnosta oddelegowany do pracy na skp, wtedy właściciel stacji nie narzuci decyzji swojemu pracownikowi.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Normalny 1 ponad rok temu I bardzo dobrze, jest to jedna z niewielu decyzji Kaczyńskiego
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony