W środę Izba wyższa głosowała nad nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Nowela przewiduje m.in. podwyższenie minimalnych sum gwarancyjnych.
Co nie bez znaczenia - wyższe sumy gwarancyjne będą miały zastosowanie nie tylko do umów OC zawartych po wejściu w życie zmian, ale także do umów już obowiązujących.
Senatorowie poparli nowelizację bez wprowadzania jakichkolwiek poprawek. Zgodnie z nowelizacją, osoby poszkodowane będą mogły dochodzić odszkodowania z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych w miejscu ich zamieszkania lub siedziby, nawet jeśli ubezpieczyciel jest niewypłacalny. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych będzie odpowiadać za wypłatę odszkodowań osobom poszkodowanym w wyniku zdarzeń, które zaistniały na terytorium innego państwa UE albo państwa trzeciego, w przypadku niewypłacalności ubezpieczyciela.
Nowe przepisy przewidują również konieczność wpłacania składek przez ubezpieczycieli na rzecz "funduszu do spraw niewypłacalności". Ma on zabezpieczać klientów przed groźbą upadku, czy niewypłacalności ubezpieczyciela. Większość środków na fundusz ds. niewypłacalności ma pochodzić z nadwyżki bilansowej UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego). Nowe przepisy przewidują też kolejny bezpiecznik w postaci dodatkowej składki w przypadku, kiedy już nastąpi upadłość ubezpieczyciela. Zgodnie z nowelą, krajowe zakłady ubezpieczeń posiadające zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w grupie obejmującej ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, będą zobowiązane wnosić składkę w wysokości nie większej niż 0,1 proc. składki przypisanej brutto w ubezpieczeniu obowiązkowym. Projektowane rozporządzenie do ustawy przewiduje, że ta składka miałaby wynosić 0,01 proc. składki.
Fot. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
Komentarze (0)