Prawo

Ogumienie

Inne

Warto wiedzieć

Wydarzenia

Prawo

ponad rok temu  12.02.2019, ~ Administrator   

Ubezpieczenia OC: niższe składki czy wyższe kary?

Początek roku w branży ubezpieczeniowej to nie tylko podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy pracy, to także początek okresu, w którym pierwsze umowy ubezpieczeniowe dobiegają końca. Jeśli znajdujemy się w gronie osób zainteresowanych przedłużeniem polisy, to zanim to zrobimy, warto porozglądać się czy nie ma dla nas lepszej oferty na rynku, za którą zapłacimy mniej.

Kilka lat temu wykrywalność nieubezpieczonych kierowców w porównaniu do lat obecnych była o wiele mniejsza. – „Między 2012 rokiem, a 2017 suma samochodów jeżdżących po ulicach, które nie posiadały obowiązkowego OC, wzrosło od ponad 40 tys. do niemalże 80 tys. Aktualnie mamy w Polsce coraz większą wykrywalność tego czy pojazd poruszający się po drodze jest ubezpieczony czy nie. Dużą zasługę ma w tym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wdrożył swój system informatyczny identyfikujący takie auta. Z roku na rok jest udoskonalany i wykrywa coraz większą liczbę nieubezpieczonych pojazdów” – informuje Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia. W tym roku dużą zmianą oraz przestrogą dla kierowców są podniesione kary za nieposiadanie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Przerwanie ciągłości ubezpieczeniowej będzie kosztować właścicieli samochodów osobowych nieco więcej. W przypadku zwłoki od jednego do trzech dni będą musieli zapłacić 900PLN, za 4 do 14 dni opóźnienia kwota wyniesie już 2250, a powyżej dwóch tygodni 4500PLN – czyli dwukrotność ustalonej, przez polski rząd, płacy minimalnej na 2019 rok.

2018 rok przyniósł nam spore obniżki i następnie stabilizacje cen OC, dzięki czemu średnia stawka za tę polisę wyniosła na koniec ubiegłego roku 618PLN – to o blisko 10% mniej niż w grudniu 2017, kiedy to kwota wynosiła 704PLN.

– „W przypadku przedłużania polisy OC, warto zapoznać się z ofertami innych ubezpieczycieli. Różnice miedzy cenami polis OC w różnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent i nie zawsze najbardziej atrakcyjną ofertę przekaże nam ten, u którego kończy nam się polisa. Multiagencje są dobrym miejscem na zapoznanie się z ofertami wielu T. Wystarczy wypełnić jeden formularz w internecie lub poświęcić chwilę na rozmowę z doradcą ubezpieczeniowym, aby móc porównać ceny wielu polis i wybrać tę najlepszą dla nas” – radzi Maciej Kuczwalski.

Po zeszłorocznych obniżkach, szansa na tańsze ubezpieczenie będzie dużo większa, jednak polisa komunikacyjna jest wciąż niemałym wydatkiem. Właśnie dlatego u wielu ubezpieczycieli istnieje możliwość rozłożenia kosztów na dwie lub cztery raty.

– „Już taki podział płatności stanowi pewne ułatwienie w zorganizowaniu domowego budżetu. Niemniej jednak wiele osób szuka możliwości uiszczenia opłat w dłuższym okresie. Dlatego wprowadziliśmy możliwość rozłożenia płatności na 11 rat w systemie Smart11” – komentuje Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ michał 1 ponad rok temu Ubezpieczenia tanieją nie przez wykrywalność tylko dzięki porównywarką np aplikacja Kupdirect z Google Play skanujesz kod z dowodu i w 5 sek widzisz różnicę w składce pomiędzy towarzystwami i to bez wpisywania danych a czasem to jest ponad 100% a ryzyko takie samo dla każdego towarzystwa
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony