W 2023 roku Państwowa Inspekcja Pracy zbadała 1625 wypadków przy pracy. Na 1815 poszkodowanych 540 osób miało ciężkie obrażenia ciała, a 175 poniosło śmierć – wynika ze wstępnych danych PIP za rok 2023 opracowanych przez Główny Inspektorat Pracy. Najwięcej poszkodowanych odnotowano w przetwórstwie przemysłowym.
Główny Inspektorat Pracy przekazał, że liczba wypadków przy pracy w 2023 r. zgłoszonych do PIP i zbadanych przez inspektorów wyniosła 1625. W wypadkach zgłoszonych do Państwowej Inspekcji Pracy i zbadanych przez inspektorów poszkodowanych zostało 1815 osób, z czego 540 miało ciężkie obrażenia ciała, a 175 poniosło śmierć.
W porównaniu do roku 2022 liczba wypadków zgłoszonych do PIP i zbadanych przez inspektorów zmalała (w 2022 r. wynosiła 1920). Mniejsza była także liczba poszkodowanych, w tym ofiar śmiertelnych i ciężko rannych (w roku 2022 odpowiednio: 2179, 247 i 686).
Najwięcej poszkodowanych w 2023 r. pracowało w przetwórstwie przemysłowym. W tym sektorze zatrudnionych było 35,6% ofiar – wynika z informacji przesłanej przez GIP. W 2022 r. także największa liczba poszkodowanych była w wypadkach w przetwórstwie przemysłowym. Na drugim miejscu w 2023 r., tak jak rok wcześniej, znalazł się sektor budowlany, gdzie pracowało 23,7% poszkodowanych. Trzeci w kolejności, zarówno w roku 2023, jak i 2022, był sektor handlu oraz napraw, gdzie poszkodowanych w wypadkach zostało 8,7%.
Najwięcej zgonów w 2023 r. przy wykonywaniu pracy stwierdzono w sektorze budownictwa, gdzie odnotowano 57 ofiar śmiertelnych. W 2022 r. liczba ofiar w tym sektorze także była największa i wynosiła 86. Kolejny pod względem liczby ofiar śmiertelnych był sektor przetwórstwa przemysłowego, gdzie w 2023 roku zginęło 31 osób wobec 34 rok wcześniej.
Spośród ubiegłorocznych wypadków podczas pracy zdalnej 4 zostały zgłoszone przez pracodawców, a jeden przez poszkodowanego. Jak zaznaczono, wypadki te nie były badane przez inspektorów pracy Państwowej Inspekcji Pracy. Na razie GIP nie podaje informacji dotyczących okoliczności. Po opracowaniu danych więcej będzie można przeczytać w sprawozdaniu Inspektoratu za rok 2023.
Z kolei ze sprawozdania za rok 2022 wynika, że do PIP zgłoszono 4 wypadki przy pracy zdalnej, w których poszkodowane były 4 osoby. Wszystkie poniosły śmierć. „Nosiły one charakter nagłych przypadków medycznych (w tym: zasłabnięcia, niewydolność krążeniowo-oddechowa). Organy Państwowej Inspekcji Pracy nie podjęły czynności kontrolno-nadzorczych związanych z badaniem okoliczności i przyczyn wypadku z uwagi na ich charakter. Do wszystkich zgłoszonych wypadków doszło w mieszkaniach prywatnych, do których dostęp inspektorów pracy jest w zasadzie niemożliwy” – napisał GIP w sprawozdaniu.
Inspekcja zebrała natomiast informacje dotyczące postępowań powypadkowych prowadzonych przez zespoły powołane przez pracodawców w 2022 r. „Odnośnie do wyszczególnionych zdarzeń wiadomo, że jedno z nich zostało uznane za wypadek przy pracy. Powodem nieuznania pozostałych trzech zdarzeń za wypadki przy pracy był brak przyczyny zewnętrznej zdarzenia (osoby zmarły w wyniku jednostek chorobowych niemających związku z pracą przez nich wykonywaną), jako jednego z elementów definicji wypadku przy pracy” – stwierdził GIP.
W listopadzie 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej dotyczące dostosowania wymogów stanowiska pracy do obecnych realiów technologicznych. Stanowiska pracy (w tym do pracy zdalnej) istniejące przed 17 listopada 2023 r. powinny zostać dostosowane do wymagań znajdujących się w rozporządzeniu w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie zmian, tj. do 17 maja 2024 r.
Rozporządzenie wprowadza wymagania dotyczące stosowania systemów przenośnych przeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy – to konieczność wyposażenia stanowiska pracy w monitor stacjonarny lub podstawę oraz dodatkową klawiaturę i mysz.
Praca zdalna to według ustawowej definicji wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Może być zatem świadczona m.in. pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Artykuł pochodzi z archiwum Nowoczesnego Warsztatu
Tytuł pochodzi od redakcji
mgr Robert Gorczyca
ekspert prawa pracy
prawnik, specjalista ds. BHP
inspektor ochrony przeciwpożarowej
Komentarze (0)