Prawo

Prawo

ponad rok temu  14.05.2019, ~ Administrator   

Strona 1 z 2

10 maja w Dzienniku Ustaw został opublikowany tekst ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy – Kodeks karny, zwanej popularnie prawem penalizującym fałszowanie wskazań liczników w pojazdach. Nowelizacja zaczyna obowiązywać od 25 maja.

W związku z powyższym, Związek Dealerów Samochodów, Stowarzyszenie Komisów i Forum Rynku Samochodów Używanych przy wsparciu partnerów, rozpoczynają akcję informacyjną, marketingową i prawną. Kampania będzie edukować Polaków, w jaki sposób sprawdzić, czy kupowane auto używane ma „cofnięty licznik” i przede wszystkim, by w jak największym stopniu wyeliminować z rynku nieuczciwych sprzedawców.

Czytaj także:
Kary za cofanie liczników? Prezydent podpisał zmiany w ustawach

List otwarty dilerów samochodów

- Akcja potrwa kilkanaście miesięcy i będzie składała się z kilku etapów. Pierwszy z nich pod hasłem „Zwijajcie szyldy” ma spowodować zniknięcie z polskich dróg i z polskiego Internetu, a najlepiej z polskiej rzeczywistości firm, które opierają swój biznes na usługach „korygowania liczników”. Dziś działają otwarcie i oficjalnie. I to się musi skończyć - przekonuje ZDS. - Zaczynamy listem ostrzegawczym, ale prawdziwy początek akcji rusza 24 maja w Słubicach. Dlaczego w Słubicach?

Cytujemy treść listu:

Szanowni Państwo,
Właściciele i pracownicy firm
zmieniających przebieg liczników samochodowych,
ci działający legalnie i ci w „szarej strefie”

Nie wiem, czy już wiecie, że w piątek 10 maja w Dzienniku Ustaw ukazał się tekst tzw. ustawy o „penalizacji kręcenia liczników”. To oznacza, że 24 maja o północy ustawa wchodzi w życie. Jakie będą konsekwencje dla Was? Koniec biznesu. Przynamniej legalnego.

Od 25 maja każda zmiana wskazań licznika będzie przestępstwem zagrożonym karą od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. I nieważne, czy ktoś kręci licznik w celu oszustwa, czy dla zabawy, czy kręci do przodu czy do tyłu. Teraz nie ma to już żadnego znaczenia. Każda zmiana wskazań licznika będzie przestępstwem. Tak dla Was, jak i osób, które zlecają wam kręcenie.

I już nic nie pomogą takie teksty na Waszych stronach internetowych, jak ten:

Pamiętaj, dokonując zmiany wskazań licznika lub innych modułów elektronicznych, należy poinformować o tym przyszłego nabywcę samochodu. Zmiana przebiegu w celu osiągnięcia korzyści majątkowych lub zatajenia prawdziwego przebiegu jest w Polsce zabroniona i karana

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (3)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ gonzo 3 ponad rok temu A co w przypadku samoistnej zmiany wskazań licznika przebiegu? Sam miałem dwa takie przypadki. Jeden w swoim aucie po awarii alternatora a drugi u klienta po naprawie związanej z odłączeniem akumulatora. Ktoś powie : To niemożliwe !!! A jednak prawdziwe.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Wiesław 2 ponad rok temu Ha ha ha. Kabaret. Zwijajcie szyldy! Otóż , informuję uprzejmie, że nadal można i teraz legalnie cofać liczniki. Po cofnięciu licznika w ciągu 2 tygodni należy to zgłosić na SKP , zapłacić 100 zł. za wpis do CEPiK i po kłopocie. Czyli, jeżeli taki prowokator przyjdzie cofnąć licznik, to należy go poinformować o obowiązku zgłoszenia tego faktu w SKP i wpisaniu do CEPik. Tak że tak. Państwo też chce coś mieć z tego "nielegalnego" cofania liczników i za stówkę zalegalizuje sprawę.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Karol 1 ponad rok temu "I nieważne, czy ktoś kręci licznik w celu oszustwa, czy dla zabawy, czy kręci do przodu czy do tyłu. Teraz nie ma to już żadnego znaczenia. Każda zmiana wskazań licznika będzie przestępstwem." Usterek w samochodach gdzie trzeba kupić używany licznik i dostosować przebieg do stanu auta jest masa. Głupia wymiana bsi w psa to wymusza (a lecą nagminnie) liczniki w focusach/volvo itd. Trzeba być umyślnie upośledzonym żeby takie coś zatwierdzić, o ile to prawda bo ustawy nie czytałem.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony