Klimatyzacja

Klimatyzacja

ponad rok temu  13.08.2018, ~ Administrator   

Auto w upałach? Co z klimatyzacją? A reszta? Zadbaj o serwis
Strona 1 z 2

Wysokie temperatury doskwierają niemal wszystkim, a każde wyjście na dwór urasta do rangi wyzwania. Ulgi najczęściej szukamy w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz autach. Jednak i one potrzebuje szczególnej uwagi, o czym wielu kierowców wciąż zapomina.

Wraz ze wzrostem temperatur rośnie ryzyko przegrzania się auta. To dotkliwa awaria dla kierowcy, zwłaszcza wybierającego się na wakacje, gdyż często uniemożliwia dalszą podróż. Eksperci Premio zwracają uwagę na kilka czynników, które mogę do tego doprowadzić:

– zbyt mała ilość płynu chłodniczego – latem szczególnie warto pamiętać o systematycznej kontroli jego poziomu. Utrzymywanie poniżej minimum nie zapewni odpowiedniego chłodzenia silnika, który w konsekwencji będzie pracował gorzej albo w najgorszym wypadku wcale. Eksperci Premio zalecają także by regularnie kontrolować jego stopień zużycia;

 – niesprawny wentylator lub czujnik odpowiadający za jego włączenie.

Wentylator ma za zadanie chłodzić silnik, dlatego po zakończonej podróży warto od czasu do czasu na chwilę zatrzymać się przy samochodzie i wsłuchać się w odgłosy jego pracy. Jeśli spod maski będą wydobywały się dziwne dźwięki albo nie usłyszymy jego pracy w ogóle, lepiej tego nie lekceważyć i udać się na kontrolę do serwisu. Mechanicy sprawdzą, czy przyczyną jest usterka wentylatora, czy też czujnika temperatury. Ta ostatnia może doprowadzić do tego, że nie uruchomi się wentylator chłodnicy, co będzie prowadzić do ciągłego wzrostu temperatury – wyjaśnia Dariusz Pakieła z serwisu Premio Uni-Car w Jabłonnie.

– uszkodzony termostat – choć jest uznawany za prosty element układu chłodniczego, to jego rola jest bardzo duża. Jeśli dojdzie do awarii termostatu może to skutkować nawet natychmiastowym wyłączeniem samochodu z dalszej jazdy;

– zanieczyszczony filtr powietrza – jego podstawowym zadaniem jest doprowadzenie powietrza do silnika.

Jeśli filtr będzie zbyt zanieczyszczony silnik będzie się dusił, zwiększy się jego spalanie oraz będzie szybciej się nagrzewał. W konsekwencji może dojść do uszkodzenia np. uszczelki pod głowicą, co uniemożliwia dalszą jazdę – przestrzega D. Pakieła.

Jeśli dojdzie do przegrzania się silnika warto pamiętać o kilku zasadach:

 1. Nie wolno lekceważyć objawów przegrzewania się silnika i nie należy kontynuować jazdy za wszelką cenę. Może to doprowadzić do zatarcia silnika. Po zatrzymaniu auta nie wolno otwierać gwałtownie maski i pochylać się nad silnikiem – grozi to poparzeniem gorącą parą.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Roman76 2 ponad rok temu Pomysł dobry ale nie każdy może sobie na to pozwolić. Do pracy trzeba dojeżdżać codziennie. Ja to się cieszę, że udało mi się klimę w avensisie III nabić przed tymi upałami. Inne rzeczy są w nim w porządku. Na bieżąco wymieniam filtry czy płyny. Silnik nie przegrzał się nigdy, ale nie ma co się dziwić japończki są dobre
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ kamil 1 ponad rok temu w upał najlepiej siedzieć w domu a nie w aucie
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony