ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Klimatyzacja

temat miesiąca

Klimatyzacja

8 miesięcy temu  10.05.2018, ~ Administrator   

Elementy układu klimatyzacji w ofercie Polcar [TEMAT MIESIĄCA]
Strona 1 z 2

Trudno sobie dziś wyobrazić samochód bez klimatyzacji. Szybko zmieniające się warunki pogodowe, którym towarzyszy wysoka amplituda temperatur i zmienna aura, często zmuszają do korzystania z tego elementu wyposażenia – bez względu na kalendarzową porę roku. Obniżenie temperatury w pojeździe, osuszenie szyb, zmniejszenie wilgotności – wpływają korzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Dlatego warto serwisować i dbać o sprawność tego układu, nie tylko w pierwsze gorące dni zapowiadające lato.

Układ klimatyzacji składa się z kilku kluczowych elementów bez których jego prawidłowe działanie nie jest możliwe. Jednym z tych elementów jest bez wątpienia sprężarka klimatyzacji, której zadaniem jest sprężenie czynnika chłodniczego czego efektem jest wzrost temperatury i ciśnienia wymagany do prawidłowej pracy układu klimatyzacji. Z tego zadania wywiązują się znakomicie sprężarki SRLine dostępne w ofercie Polcar, gdyż są dostarczane przez starannie wyselekcjonowanych producentów, a ich jakość została potwierdzona długofazowymi testami. Obecnie oferta liczy blisko 130 pozycji fabrycznie nowych produktów.

Kolejnym ważnym elementem układu klimatyzacji jest skraplacz, zwany także chłodnicą klimatyzacji bądź kondenserem. Umieszczony jest z przodu samochodu, najczęściej przed chłodnicą wody, w zależności od modelu samochodu za lub przed wentylatorem, który ma za zadanie dostarczać powietrze do chłodzenia skraplacza. Właśnie ze względu na umiejscowienie jest on w znacznej mierze narażony na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne a także korozję powodowaną przez oddziaływanie soli drogowej używanej zimą. Działanie skraplacza opiera się na zjawisku kondensacji. Czynnik chłodniczy, wtłaczany jest do niego pod wysokim ciśnieniem i temperaturą. Następnie dzięki powietrzu nawiewanemu przez wentylator czynnik krążący w przewodach skraplacza oddaje ciepło. Wraz ze spadkiem temperatury czynnika jego stan skupienia zmienia się z lotnego na ciekły.

Najpopularniejszą obecnie technologią wykonywania skraplaczy jest technologia rurek równoległych ze zbiorniczkami końcowymi. Polcar informuje klientów o technologii budowy skraplaczy – w katalogach wyróżnikiem informującym o technologii wykonania danego zamiennika jest siódmy znak numeru części.

Na zdjęciu wyżej - skraplacz klimatyzacji SRLine z filtrem osuszającym zintegrowanym, wykonany w technologii rurek równoległych ze zbiorniczkami końcowymi.
_ _ _ _ K8(A/B/C)
Przykład:
5014K8A4 – zamiennik „PJ” – technologia serpentynowa, rurki okrągłe
8135K8B1 – zamiennik „PJ” – technologia serpentynowa, rurki płaskie
5508K8C1 – zamiennik „PJ” – technologia rurek równoległych ze zbiorniczkami końcowymi

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony