Klimatyzacja

Warto wiedzieć

Klimatyzacja

miesiąc temu  10.06.2020, ~ Administrator   

Jak skutecznie zdezynfekować klimatyzację? Oto najczęstsze błędy
Strona 1 z 2

Sposób działania układu klimatyzacji stwarza idealne warunki do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Dlatego dokładne i prawidłowe wykonanie czynności związanych z jej czyszczeniem i dezynfekcją jest obowiązkiem każdego warsztatu oferującego tego typu usługi. Zaniedbanie tej kwestii może być nie tylko kosztowne, ale także groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Co skrywa nieczyszczony układ klimatyzacji? 

Zapach pleśni i stęchlizny wydobywający się z nawiewów świadczy o zaawansowanym rozwoju różnego rodzaju bakterii i grzybów, które mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Jednym z najczęściej spotykanych mikroorganizmów są bakterie rodzaju Bacillus. Wywołują one szeroką gamę infekcji – od problemów skórnych, po posocznicę czy zapalenie opon mózgowych. W układzie klimatyzacji znajdziemy także Brevundimonas vesicularis, które odpowiadają m. in. za zapalenie otrzewnej i septyczne zapalenie stawów. Pasażerom grożą także Aerococcus viridans i Elizabethkingia meningoseptica – pierwsza z nich powoduje infekcje dróg moczowych i zapalenie wsierdzia, natomiast druga jest szczególnie niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością. Jak skutecznie wyczyścić klimatyzację, aby pozbyć się wszystkich chorobotwórczych drobnoustrojów?

Wybór metody czyszczenia/dezynfekcji 

Obecnie na rynku stosuje się kilka metod dezynfekcji klimatyzacji, takich jak użycie preparatów chemicznych w sprayu, czyszczenie za pomocą ultradźwięków lub ozonowanie. Dwa ostatnie sposoby najlepiej sprawdzają się przy „nieinwazyjnym” czyszczeniu kanałów wentylacyjnych i wnętrza samochodu. Ich wadą jest to, że nie czyszczą parownika, w którym zbierają się osady, czyli nie docierają do wszystkich przestrzeni układu klimatyzacji, które wymagają dezynfekcji. Najczęściej stosowaną i uznaną za najbardziej skuteczną metodę dezynfekcji uznaje się bezpośrednie rozprowadzenie preparatu dezynfekującego w kanałach wentylacyjnych i na parownik. Wadą tego rozwiązania jest ryzyko dostania się środka do elektryki czy elektroniki samochodu, jeśli kanał wentylacyjny jest nieszczelny. Ważna jest więc aplikacja jego odpowiedniej ilości.

Kluczowym aspektem jest dobór odpowiedniego preparatu. Aby skutecznie zwalczyć drobnoustroje rozwijające się w układzie klimatyzacji, konieczny jest preparat o właściwościach biobójczych. Ze względu na ich skład chemiczny, przed wprowadzeniem do obrotu obowiązkowo podlegają one ocenie i rejestracji. Na terenie całej Unii Europejskiej produkty tego typu mogą być stosowane jedynie po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia. W Polsce zgodę na wprowadzenie do obrotu wydaje Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Na etykiecie takiego środka powinien znajdować się numer pozwolenia; jeśli go nie ma, prawdopodobnie preparat służy tylko do czyszczenia, a nie do dezynfekcji.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 31

 • 9
  ZADOWOLONY
 • 4
  ZASKOCZONY
 • 4
  POINFORMOWANY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 3
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 5
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Dario 2 ponad rok temu Pięknie to wygląda na wymontowanym zespole wentylacji/klimatyzacji. Zróbcie to równie pięknie w samochodzie bez jego demontażu. Przydałaby się dysza laparoskopowa z kamerą i podświetleniem w innym przypadku to i tak trzeba się zdać na Opatrzność.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Mutek 1 ponad rok temu Jesteście oszuści ,napisałem komentarz. Kogo wy reprezentujecie?
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony