ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Klimatyzacja

Klimatyzacja

9 miesięcy temu  15.05.2018, ~ Administrator   

Klimatyzacja? Po pierwsze dezynfekcja!
Strona 1 z 2

Układ klimatyzacji nie tylko obniża latem temperaturę w samochodzie, ale również osusza powietrze i oczyszcza z pyłów w nim zawieszonych, które z zewnątrz starają się przeniknąć do kabiny kierowcy. Niestety, aby wszystko działało poprawnie trzeba przygotować układ klimatyzacji przed sezonem letnim. Spośród wielu sposobów zapewniania optymalnej wydajności pracy klimatyzacji można wyróżnić trzy najskuteczniejsze. Dzięki stosowaniu poniższych zabiegów uzyskamy czyste i chłodne powietrze w kabinie samochodu i zapobiegniemy usterkom układu klimatyzacji w czasie, gdy jest ona wykorzystywana najintensywniej.

Serwis klimatyzacji to w maju nasz temat miesiąca.

Po pierwsze: Dezynfekcja

Układ klimatyzacji przede wszystkim schładza powietrze. Podczas tego procesu w kanałach wentylacji oraz na powierzchni parownika powstają idealne warunki do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów i grzybów.

– Kiedy z nawiewów zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach stęchlizny oznacza to, że klimatyzacja nie została zdezynfekowana w odpowiednim czasie lub zostały użyte preparaty o niskiej jakości. Profesjonalne środki umożliwiają nie tylko oczyszczenie układu z brudu, który osadził się w kanałach i na parowniku, ale przede wszystkim dezynfekcję, czyli oczyszczenie z bakterii i grzybów – wyjaśnia Krzysztof Wyszyński, product manager w firmie Würth Polska, specjalizującej się w sprzedaży produktów dla profesjonalistów m.in. z branży auto. – Tylko środki, na które dystrybutor posiada pozwolenia na obrót preparatem biobójczym, a numer takiego pozwolenia jest wymieniony na etykiecie, mogą służyć do dezynfekcji. Dopiero po użyciu takiego preparatu możemy mieć pewność, że razem z brudem pozbyliśmy się bakterii i grzybów z układu klimatyzacji naszego samochodu. Odpowiednio długie sondy rozpylające oraz systemy ciśnieniowego oczyszczania parownika dają gwarancję dotarcia do wszystkich elementów układu klimatyzacji, skuteczne oczyszczenie i dezynfekcję – dodaje.

Główną zaletą preparatów do dezynfekcji jest usunięcie bakterii i grzybów, które pozostając w przewodach instalacji mogą wywoływać reakcje alergiczne. Profesjonalna dezynfekcja wszystkich elementów instalacji niweluje również nieprzyjemne zapachy, wywołane przez brud i mikroorganizmy.

Po drugie: wymiana kabinowego filtra powietrza

Wraz z przeprowadzeniem dezynfekcji warto wymienić filtr kabinowy, który jest jednym z głównych elementów, gdzie bardzo dobrze rozwijają się skupiska grzybów i bakterii, wywołujących reakcje alergiczne i choroby układu oddechowego.

– Filtr kabinowy odpowiada za oczyszczanie powietrza trafiającego z zewnątrz do kabiny kierowcy. Na częstotliwość jego wymiany bezpośrednio wpływa sposób użytkowania. Samochód używany do odbywania dłuższych tras będzie wymagał wymiany filtra rzadziej niż ten używany w mieście lub na drogach szutrowych, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością pyłów w powietrzu – wyjaśnia Krzysztof Wyszyński. – Filtry mają ograniczoną pojemność i gdy stracą swoją sprawność przestają spełniać swoje zadanie. Jak pokazuje doświadczenie, najlepiej sprawdzają się filtry z aktywnym węglem, szczególnie w przypadku, gdy osoby podróżujące samochodem są podatne na alergie. Filtr kabinowy musi być obligatoryjnie wymieniony po przeprowadzeniu dezynfekcji układu klimatyzacji – dodaje ekspert Würth Polska.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony