Klimatyzacja

Klimatyzacja

3 miesiące temu  10.11.2020, ~ Administrator   

Podczas dezynfekcji klimatyzacji parownik wymaga szczególnej uwagi

Czyszczenie parownika przy użyciu pistoletu i sondy

O najskuteczniejszej metodzie czyszczenia układu klimatyzacji i newralgicznych elementach opowiada Krzysztof Wyszyński, product manager Würth Polska.

Na rynku stosuje się kilka metod dezynfekcji klimatyzacji, m.in. użycie preparatów chemicznych w spreju, ozonowanie lub czyszczenie za pomocą ultradźwięków. Ich największą wadą jest to, że nie czyszczą parownika, w którym zbierają się osady, czyli nie docierają do wszystkich przestrzeni układu wymagających dezynfekcji.

Rola parownika
Zadaniem parownika jest schładzanie powietrza, które następnie dostarczane jest do wnętrza samochodu. Zawiła konstrukcja urządzenia i wilgoć powstająca podczas jego pracy powodują, że jest ono szczególnie podatne na osadzanie się zanieczyszczeń. Czyszczenie parownika jest więc niezwykle istotne – jego zaniedbanie skutkuje nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z nawiewu przy włączeniu klimatyzacji. Co gorsze, z zapachem stęchlizny wdychamy różnego rodzaju bakterie i grzyby, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Jak zatem skutecznie wyczyścić parownik? Oczywiście w profesjonalnym warsztacie.

Odpowiednia metoda
Najskuteczniejszym sposobem dezynfekcji parownika jest metoda ciśnieniowa, polegająca na bezpośrednim natryskiwaniu preparatu chemicznego na jego użebrowanie. Dezynfekcję wykonuje się przy użyciu metalowej sondy podłączonej do specjalnego pistoletu pneumatycznego, która umożliwia dostęp do komory parownika i aplikację preparatu chemicznego pod zwiększonym ciśnieniem. Urządzenie wytwarza wysokie ciśnienie, dzięki czemu preparat wypłukuje zalegające osady i dociera do wszystkich przestrzeni. Jeśli parownik nie był czyszczony przez kilka lat, spod samochodu może wypłynąć zielony szlam. Świadczy to o zaawansowanym rozwoju bakterii i grzybów w zakamarkach. Jest też objawem zaniedbań związanych z czyszczeniem i dezynfekcją klimatyzacji przez dłuższy czas. Poza parownikiem oczywiście nie można zapomnieć o kanałach wentylacyjnych i wymianie filtra kabinowego.

Preparat biobójczy
Niezwykle istotny jest także dobór odpowiedniego preparatu, koniecznie o właściwościach biobójczych. Na etykiecie takiego środka do dezynfekcji musi znajdować się numer pozwolenia na obrót na terenie Polski, wydawanego przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Warto poprosić w warsztacie o pokazanie etykiety preparatu chemicznego, którym ma być dezynfekowana klimatyzacja. Jeśli jest to preparat jedynie do czyszczenia i nie ma na etykiecie numeru wspomnianego pozwolenia, to nie jest to środek biobójczy.
Dezynfekcja układu klimatyzacji, przeprowadzona w profesjonalnym warsztacie i przy użyciu odpowiednich preparatów, pozwoli kierowcy na jazdę w przyjemnym chłodzie podczas upalnych dni i bez obaw o zdrowie.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 4
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony