Klimatyzacja

Klimatyzacja

ponad rok temu  01.05.2017, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Problem z decyzją nt. maszyny do klimatyzacji? [TEMAT MIESIĄCA]
Strona 1 z 2

Obecnie stosowane są równocześnie 3 rodzaje czynnika chłodzącego: R134a, R1234yf, R744 (CO2). Czy trzeba kupić 3 stacje klimatyzacji?

Na rynku nadal najsilniej obecny jest czynnik 134a. Od stycznia tego roku wszystkie nowe samochody osobowe, muszą stosować w układach klimatyzacji czynnik R1234yf, a oficjalnie wiadomo także, że Mercedes stosuje w wybranych modelach czynnik 744 (CO2). Mamy, więc sytuację, w której wykorzystywane są na rynku motoryzacyjnym 3 różne rodzaje czynnika chłodzącego równocześnie. Warsztaty powinny, więc przygotować się do ich obsługi i zastanowić się, jakie maszyny do obsługi klimatyzacji zakupić.

Firma TEXA, wychodząc naprzeciw potrzebą rynku stworzyła gamę 10 profesjonalnych stacji umożliwiając każdemu warsztatowi wybór specyfikacji urządzenia, idealnie odpowiadającego jego potrzebą.

Seria TEXA KONFORT 700, to 10 różniących się stopniem automatyzacji pracy oraz rodzaju obsługiwanego czynnika urządzeń, cechujących się niezawodnością oraz wysokim stopniem zaawansowania technologicznego właściwym dla urządzeń TEXA.

Najwyższym modelem serii KONFORT 700 jest stacja 780R BI-GAS, która ma możliwość jednoczesnej obsługi dwóch czynników chłodzących, dzięki wbudowanemu podwójnemu układowi hydraulicznemu – dwie butle gazu, i podwójny zestaw złącz w standardzie dla R134a i R1234yf. Jest to rozwiązanie tańsze, niż zakup dwóch osobnych stacji, a jednocześnie gwarantujące pełny profesjonalizm obsługi.

Innym dobrym rozwiązaniem jest zakup modeli w konfiguracji na tradycyjny czynnik R134a i późniejsze przezbrojenie stacji do obsługi nowego czynnika R1234yf. W ofercie TEXA znajdziemy 3 modele otwarte na tego typu konwersję, w dowolnym momencie, oraz odpowiedni zestaw do zmiany obsługiwanego czynnika.

Takich opcji nie mamy niestety w przypadku najnowszego czynnika, R744 (CO2), którego specyfika obsługi wymaga zastosowania osobnych urządzeń.

Przy doborze sprzętu warto kompletować urządzenia tego samego producenta, ponieważ zasady ich obsługi i oprogramowania sterujące są analogiczne. Pracownik poświęci, więc mniej czasu na naukę obsługi, a urządzenie będzie pracować wydajniej. Wsparcie serwisowe, zestawy do przeglądów i inne usługi pochodzić będą od tego samego producenta, co również przyspiesza i ułatwia ich utrzymanie, a często obniża także koszty. Zwróćmy uwagę na dostępność polskojęzycznych profesjonalnych infolinii technicznych producenta, dostarczających wsparcie w przypadku jakichkolwiek problemów i serwisów producenta na terenie kraju. Pomoże to szybko usunąć ewentualne awarie czy ułatwi nam skorygować pewne nieprawidłowe elementy obsługi urządzenia.

TEXA KONFORT - INNOWACYJNE FUNKCJE, DZIĘKI KTÓRYM PRACA STAJE SIĘ INTUICYJNA I BEZPIECZNA

BAZA DANYCH POJAZDÓW:

Dzięki zastosowaniu w stacjach TEXA wymiennego nośnika pamięci, jakim jest karta SD, możliwe jest podłączenie go do dowolnego komputera klasy PC i szybkie wykonanie aktualizacji bazy danych marek i modeli, oraz przeprowadzenia aktualizacji wewnętrznego oprogramowania stacji. Działając w oparciu o aktualną bazę danych nie tracimy czasu na poszukiwania prawidłowej ilości czynnika i oleju, jakie należy podać do układu A/C i ponownie unikamy ryzyka ludzkiej pomyłki.

RAPORT Z PRZEPROWADZONYCH CYKLI SERWISOWYCH

Na karcie SD znajdziemy także pełny raport z przeprowadzonych cykli serwisowych. Zawiera on pełną listę przeprowadzonych cykli z datą i godziną ich wykonania; jeśli operator wprowadzi nazwę klienta, lub nr rejestracyjny jego pojazdu, to znajdą się one również na raporcie. Raport poda nam także ilość i typ gazu odzyskanego z pojazdu, ilość gazu podanego do pojazdu, czas próżni i ciśnienie osiągnięte na koniec czasu próżni, ilość odzyskanego oleju i podanego oleju oraz UV. Pozwala to nie tylko na kontrolę pracy pracowników, ale i szybkie obliczenie zyskowności operacji przeprowadzonych danego dnia, czy miesiąca. Co więcej, raport ten jest prawie gotowym materiałem potrzebnym do sporządzenia wymaganego od niedawna sprawozdania o zużyciu czynnika, które należy przygotowywać na koniec każdego miesiąca i składać rocznie do Urzędu Ochrony Środowiska. Dzięki temu rozwiązaniu możemy czuć się zwolnieni z obowiązku prowadzenia ręcznych zestawień, ponieważ wystarczy sięgnąć do gotowych zasobów stacji.

BEZPIECZEŃSTWO I PRECYZJA PRACY OPERATORA - ZESTAW IDENTYFIKATORA CZYNNIKA

Identyfikator czynnika TEXA, oparty na technologii NDIR (Non-Dispersive Infrared), jaką Wykrywa typ czynnika, R134a lub R1234yf, i stopień ich czystości. Cała operacja zajmuje około jednej minuty, a w przypadku nieodpowiedniego lub zanieczyszczonego czynnika, system ostrzega operatora i blokuje pracę stacji KONFORT. Ten wyrafinowany, ale solidny system, który otrzymał zatwierdzenie niemieckich producentów pojazdów.

ZESTAW VDC

TEXA opracowała interfejs VDC (Variable Displacement Compressor), który pozwala zidentyfikować usterki systemu klimatyzacji ze sprężarką o zmiennej pojemności. VDC interpretuje sygnał sterujący centralki układu klimatyzacji i odtwarza go w zmodyfikowanej formie w zależności od żądanej wydajności kompresora. Interfejs ten pozwala, więc wykonać pełną i dokładną diagnostykę tego układu. Niedostępny dla modelu 705R i 710R.

NANO SERVICE CLIMA - DIAGNOSTYKA UKŁADU KLIMATYZACJI ZINTEGROWANA ZE STACJĄ

Media do artykułu

TEXA to ceniony w Polsce dostawca urządzeń w zakresie diagnostyki pojazdów i obsługi układów klimatyzacji. Oferta firmy cały czas się powiększa.

W ostatnich miesiącach doszły do niej m.in. AXONE Nemo - urządzenie o specyfikacji technicznej dorównującej najlepszym tabletom, wyróżniające się jednocześnie konstrukcją umożliwiającą pracę w trudnych warunkach warsztatowych. Innym ważnym urządzeniem jest Identyfikator czynnika do stacji obsługi klimatyzacji, który jest w stanie kontrolować czystość zarówno R134a jaki i R1234yf. Jego wykorzystanie zapobiega podejmowaniu przez mechanika jakichkolwiek ryzykownych dla niego operacji i tworzeniu się niestabilnych i potencjalnie wybuchowych mieszanek czynnika.

Część nowości prezentuje w rozmowie z portalem warsztat.pl Paweł Jędras z TEXA Poland.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony