ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Klimatyzacja

Warto wiedzieć

Klimatyzacja

ponad rok temu  23.01.2018, ~ Administrator   

Przeglądy i wymiana filtra kabinowego
Strona 1 z 2

Filtr kabinowy, to jeden z ważniejszych, a jednocześnie najczęściej lekceważonych i pomijanych przy przeglądach serwisowych elementów eksploatacyjnych naszego samochodu. Dlaczego jest tak ważny? 

Ponieważ filtruje powietrze wpływające do wnętrza samochodu, zatrzymując różnego typu zanieczyszczenia w nim występujące, np. kurz, pył, pyłki roślinne, sadze itp. W czasach, gdy zimą otacza nas trujący smog, a wiosną, czy latem alergizujące pyłki, jego czystość i prawidłowe funkcjonowanie jest szczególnie ważne. Tym bardziej, że jak wskazują badania statystyczne, średnio w ciągu całego naszego życia w samochodzie spędzamy aż 4,5 roku. Można się tylko domyślać, ile zanieczyszczeń i trujących substancji dostałoby się do naszych płuc, gdyby nie dobrze dobrany i sprawny filtr kabinowy.

Czym właściwie jest filtr kabinowy? W swej najprostszej postaci, to oprawiony w plastikową ramkę, złożony w harmonijkę papier o odpowiedniej wielkości porach. Filtry takie montowane są w różnych miejscach samochodu, w zależności od marki i danego modelu. W większości modeli znajdziemy je jednak na podszybiu, przy ścianie grodziowej, w schowku lub za nim. Już taki najprostszy, papierowy filtr, jest w stanie zatrzymać wiele zanieczyszczeń – sadzę, pył czy drobinki piasku. To jednak tylko podstawowa ochrona naszego zdrowia. Prosty filtr nie wychwyci bowiem substancji trujących znajdujących się np. w smogu, czyli tlenków siarki i azotu. Jeśli zdecydujemy się na taki zwykły wkład to wybierzmy filtr przynajmniej ze „średniej półki cenowej”, ponieważ tanie zamienniki często wykonane są ze słabo filtrujących lub nie spełniających swej roli materiałów.

Warto natomiast zwrócić uwagę na bardziej zaawansowane technicznie filtry z zawartością aktywnego węgla. Montując taki filtr możemy być pewni, że zatrzyma nie tylko pyły i sadze, ale większość spalin, czy gazów. Wkład węglowy polecany jest też dla alergików uczulonych np. na wpływające do kabiny samochodu pyłki roślinne. Osoby cierpiące na alergie i uczulenia powinny jednak rozważyć montaż w swoim samochodzie specjalnych filtrów przeciwalergicznych, takich jak np. Valeo ClimFilter Supreme, gdzie oprócz aktywnego węgla dodano jeszcze warstwę polifenolu doskonale wyłapującego i neutralizującego alergeny. Jedna strona filtra pokryta jest w tym przypadku aktywnym węglem, druga warstwą polifenolu, dzięki czemu filtr chroni przed wnikaniem alergenów wziewnych do kabiny pojazdu.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony