Klimatyzacja

Warto wiedzieć

2 miesiące temu  19.04.2024, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 5

Uwaga na podróbki czynników chłodniczych
Strona 2 z 2

Jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z podróbką czynnika chłodniczego?

Stosunkowo prostym testem jest sprawdzenie zależności pomiędzy temperaturą i ciśnieniem czynnika chłodniczego w butli lub pojeździe. Korzystając z aplikacji Danfoss lub z suwaka DENSO można łatwo sprawdzić, czy zależność pomiędzy temperaturą a ciśnieniem czynnika chłodniczego jest prawidłowa. Prawidłowe ciśnienie czynnika chłodniczego w temperaturze 20C wynosi ok. 4,7 bara.

Innym, bardziej precyzyjnym rozwiązaniem jest skorzystanie z analizatora gazu. Analizator gazu pozwoli uzyskać dokładniejsze informacje o zawartości butli z czynnikiem chłodniczym (jednorazowego użytku), należy jednak pamiętać, że analizator nie jest w stanie wykryć wszystkich typów podrabianych czynników chłodniczych. Analizator gazu pozwoli przeprowadzić pomiar czynnika chłodniczego R134a i R1234yf z dokładnością ±1%, z podziałem procentowym na czynnik chłodniczy R1234yf, R134a, R22, HC i powietrze.

Tańszą alternatywą jest skorzystanie z identyfikatora czynnika, jednak wskazują one jedynie wynik pozytywny lub negatywny.

Najczęstsze mieszanki czynników w butlach jednorazowych zestawiono w poniższej tabeli:

Tańszą alternatywą jest skorzystanie z identyfikatora czynnika, jednak wskazują one jedynie wynik pozytywny lub negatywny.

Czy niska cena podrabianego czynnika chłodniczego jest warta ryzyka?

Odpowiadając sobie na to pytanie, warto pamiętać o zagrożeniach wynikających ze stosowania podróbek czynników chłodniczych. Kolejną kwestią jest gwarancja. Jeśli w sprężarce DENSO podczas rozpatrywania zgłoszenia odnotowane zostaną ślady podrabianych czynników chłodniczych lub jeśli kompresor uległ awarii na skutek stosowania podrabianych czynników chłodniczych, gwarancja traci ważność. To kolejny ważny powód, aby trzymać się z daleka od podrabianych i nielegalnych czynników chłodniczych.

Fot. Denso

GALERIA ZDJĘĆ

Uwaga na podróbki czynników chłodniczych

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony