Klimatyzacja

Klimatyzacja

2 miesiące temu  29.07.2020, ~ Administrator   

Warsztatowe metody odkażania i dezynfekcji w okresie zagrożenia epidemicznego
Strona 1 z 4

Nie od dziś wiadomo, że na nasze samopoczucie a co za tym idzie, nasze zdolności motoryczne, duży wpływ ma odpowiedni komfort termiczny i jakość powietrza którym oddychamy. W obecnej sytuacji odkażanie i dezynfekcja układów klimatyzacji i samego pojazdu, zyskały dodatkowe znaczenie, mogące mieć wpływ na nasze zdrowie.

Zagrożenia płynące z układu klimatyzacji

Jak już wiemy układ klimatyzacji nie jest bezobsługowy, sam układ oraz kanały dolotowe trzeba regularnie czyścić i dezynfekować. Często nie zdajemy sobie sprawy jak poważne konsekwencje niesie za sobą zła obsługa (lub jej brak) i przekonujemy się o tym dopiero wtedy, gdy poczujemy nieprzyjemny zapach dochodzący z kratek nawiewu lub, w skrajnych przypadkach, bezpośrednio z wnętrza samochodu. Jest to spowodowane wytworzeniem się na elementach układu pleśni, bakterii i grzybów. Najczęstszym miejscem gdzie powstaje takie skupisko drobnoustrojów jest parownik, który pochłania ciepło z wnętrza pojazdu, a będąc zabudowanym głęboko pod deską rozdzielczą, oferuje idealne warunki dla rozwoju tychże organizmów. Tak zabrudzony parownik generuje nieprzyjemny zapach, a przepływające przez niego powietrze, przenosi go wraz ze szkodliwymi mikroorganizmami do wnętrza pojazdu, co powoduje dyskomfort w podróży i może być przyczyną rożnych chorób. Najczęściej występujące zagrożenia związane z zanieczyszczonymi systemami klimatyzacji to: alergie, zapalenie dróg oddechowych, wirusy (gronkowiec), astma oskrzelowa, tularemia czy bakteria Legionelli, która może prowadzić nawet do choroby zwanej Legionellozą, a w konsekwencji ostrego zapalenia płuc i śmierci.

W obecnym czasie, układ wentylacji i klimatyzacji pojazdu (czy to prywatnego, czy np. autobusu) może oczywiście stać się obszarem transmisji koronawirusa, podobnie jak ma to miejsce we wnętrzu pojazdu. Wstępne badania pokazują, że wirus COVID-19 może przetrwać nawet do 80 godzin, w zależności od rodzaju powierzchni na której się znajduje. Szczególnie narażone na zarażenie, są osoby z obniżoną odpornością organizmu – osoby starsze lub z chorobami współistniejącymi. Najlepszym środkiem zapobiegawczym przed narażeniem się na zachorowanie, przy korzystaniu ze środków transportu i komunikacji publicznej, jest utrzymanie układu klimatyzacji i wnętrza pojazdów w odpowiednim stanie technicznym i dbanie o ich czystość.

Metody dezynfekcji i odkażania

Dotychczas, odkażanie pojazdów zalecano przeprowadzać przynajmniej raz w roku, najlepiej podczas serwisu układu klimatyzacji. Teraz jednak zalecana i konieczna stała się dezynfekcja częstsza np. podczas każdorazowej wizyty w warsztacie i przy kontakcie z osobami postronnymi. Istotna jest również obsługa środków transportu publicznego, służb medycznych lub innych służb mundurowych np. karetek, wozów strażackich. Które z dotychczasowych metod odkażania klimatyzacji sprawdzą się zatem najlepiej? Postanowiłem się skupić na 3, od dawna już stosowanych metodach:

 • Ozonowanie-przy pomocy urządzeń wytwarzających ozon;
 • Metoda „ultradźwiękowa”- wytwarzanie mgiełki przy pomocy specjalnego urządzenia i płynu dezynfekującego;
 • Chemiczna – rozpylanie lub nanoszenie środków dezynfekujących na elementy wewnętrzne pojazdu.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony