Klimatyzacja

Klimatyzacja

ponad rok temu  29.07.2020, ~ Administrator - ,   Czas czytania 8 minut

Warsztatowe metody odkażania i dezynfekcji w okresie zagrożenia epidemicznego
Strona 2 z 2

Rys1. Teoretyczne stężenie ozonu w czasie dla przestrzeni o różnych kubaturach (Źródło: Materiały własne Magneti Marelli)

Zmierzona koncentracja ozonu w pojeździe Aalfa Romeo Giulietta po 10 min, pracy

Metoda „Ultradźwiękowa”

Druga metoda odkażania układów klimatyzacji i wnętrza, polega na rozproszeniu w kabinie obsługiwanego pojazdu, za pomocą dedykowanego urządzenia, specjalnego płynu, którego zadaniem jest zwalczanie obecnych w układzie mikroorganizmów. Jednym z tego typu urządzeń jest ultradźwiękowy nebulizator BACTOBAN. Zasada działania urządzenia BACTOBAN, polega na wprowadzaniu roztworu odkażającego/dezynfekującego na powierzchnię kryształu piezoelektrycznego, który wibrując z bardzo wysoką częstotliwością (częstotliwość ultradźwiękowa – stąd nazwa metody odkażania jak i samego urządzenia), powoduje powstawanie mgiełki unoszącej się nad przetwornikiem ultradźwiękowym. Mgiełka ta z pomocą wentylatora, jest kierowana do wylotu urządzenia. Następnie jest pochłaniana przez powietrze krążące w obiegu zamkniętym w kabinie i tak przedostaje się do wszelkich miejsc, które wymagają oczyszczenia (zwłaszcza parownik klimatyzacji), eliminując drobnoustroje i nieprzyjemny zapach.

Urządzenie Bactoban w czasie pracy poza pojazdem (Zródło: Materiały własne Magneti Marelli)

Istotną kwestią jest płyn, który zastosujemy. Na rynku możemy znaleźć sporo produktów dedykowanych z zawartością etanolu czy izopropanolu na poziomie 5-30% (dużo mniej niż zalecane przez WHO 70%), nie ma jednak pewności co do skutecznego działania wirusobójczego takowych, chyba że płyn spełnia normę EN14476, a najlepiej również normę EN16777. Co ważne, zgodność z normą i wirusobójczość (wirusy otoczkowe typu COVID-19) wykazują również płyny o niskiej zawartości etanolu, za to zawierające inne substancje o szerokim spektrum działania biobójczego jak chlorki czy aminy. Takie wydają się najlepsze z punktu zastosowania w urządzeniach ultradźwiękowych, gwarantują rozcieńczalność z odpowiednią ilością wody, która służy jako nośnik. Nie powinny generować problemów z czujnikami wewnątrz urządzenia, mogącymi blokować działanie z powodu zbyt dużego stężania alkoholu, który nie przewodzi prądu.

Metoda sprawdza się zarówno w regularnym serwisowaniu jak również w specyficznych przypadkach, gdzie wyczuwalne jest już spore stężenie nieprzyjemnego zapachu przy włączonej klimatyzacji. Dla dużej ilości zanieczyszczeń na parowniku, ozonowanie może już być niewystarczająco skuteczne a spodziewane efekty może przynieść tylko procedura wykorzystująca dedykowane płyny odkażające. Trzeba tylko pamiętać żeby mgiełka mogła dotrzeć we wszystkie miejsca, które chcemy odkazić. Minusem może być konieczność każdorazowego zakupu płynu.

Odkażanie przy użyciu chemii

W obecnej chwili chyba najbardziej rozpowszechniona i dostępna metoda. Preparaty chemiczne, zarówno do odkażania samej klimatyzacji jak i dezynfekcji powierzchni, występują w postaci sprayów do rozpylania czy spryskiwania, jak również koncentratów rozcieńczalnych wodą, które mogą być potem stosowane w atomizerach czy nanoszone bezpośrednio. Tutaj również preparaty można podzielić na oparte na alkoholach (izopropanol, etanol – musimy pamiętać, że ich stężenie aby było wirusobójcze musi być dosyć wysokie ok. 60-70% wg WHO) lub oparte na chlorkach i aminach lub innych substancjach biobójczych. W przypadku preparatów nie spełniających norm, ich działanie może być ograniczone np. tylko do bakterii i grzybów lub niedostatecznie silne.

Przykładowe tabele z właściwościami środka do dezynfekcji powierzchni

Przykładowy skład 2 preparatów do odkażania spełniających normę EN14476 (źródło:www.medisept.pl)

Podsumowując, sami musimy wybrać najlepszą z punktu widzenia naszych potrzeb metodę dezynfekcji. Ważnym jest, że żeby była ona skuteczna, należy zwrócić uwagę na to by spełniała pewne przebadane warunki lub normy określające ich zastosowanie.

Przemysław Treliński
Magneti Marelli Aftermarket

Przypisy

Inactivation of Surface Viruses by Gaseous Ozone Chunchieh Tseng and Chihshan Li Journal of Environmental Health Vol. 70, No. 10 (June 2008), pp. 56-63 (8 pages)
Development of a Practical Method for Using Ozone Gas as a Virus Decontaminating Agent May 2009
Ozone therapy: A clinical review A. M. Elvis and J. S. Ekta J Nat Sci Biol Med. 2011 Jan-Jun; 2(1): 66–70
Ozone Disinfection of SARS-Contaiminated Areas Kenneth K. K. LAM  B.Sc. (Hons), M. Phil. Enviro Labs Limited, 611 Hong Leong Plaza, 33 Lok Yip Road, Fanling, HONG KONG
Trzcińska A. Badanie aktywności wirusobójczej środków dezynfekcyjnych stosowanych w obszarze medycznym.
Zakażenia XXI wieku 2019;2(5):241–248. 10.31350/zakażenia/2019/5/Z2019037

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony