Klimatyzacja

Klimatyzacja

4 miesiące temu  25.05.2021, ~ Administrator   

Zadbaj o arktyczny powiew zimna w samochodzie, na lata…
Strona 1 z 3

Współczesne samochody poruszające się po drogach to pojazdy zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu. Mówiąc o komforcie mamy zazwyczaj na myśli wszelkiego rodzaju elementy wyposażenia sprawiające, że nasza podróż staje się przyjemniejsza. Niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów wyposażenia, które bierzemy pod uwagę kupując auto jest klimatyzacja.

Nie trzeba nikogo dzisiaj już przekonywać jaki zapewnia poziom komfortu i dobrego samopoczucia podczas podróży, który wpływa także na bezpieczeństwo (komfortowa temperatura, szybkie odparowywanie szyb).

Sprawny układ klimatyzacji to regularny serwis i wysoka jakość komponentów - zachęcamy do lektury artykułu przygotowanego przez ekspertów Polcar.

Aby układ klimatyzacji mógł zapewnić nam przyjemny chłód podczas nawet najbardziej upalnego dnia musi być sprawny i bezpieczny dla zdrowia. Jak każdy podzespół w samochodzie wymaga dbałości o jego stan i regularnego serwisowania. Niestety niekiedy zdarza się, że może ulec awarii. W takim wypadku ważne jest, aby elementy układu wymagające wymiany zastąpione zostały produktami o najwyższej jakości, które zapewnią dalszą bezawaryjną eksploatację. 

Polcar w swojej ofercie posiada szeroką gamę wysokiej jakości produktów z zakresu układu klimatyzacji m.in.:

 • sprężarki (kompresory) klimatyzacji,
 • skraplacze,
 • osuszacze,
 • wentylatory wnętrza,
 • parowniki, 
 • zawory rozprężne

a także olej do klimatyzacji, szeroką ofertę środków do czyszczenia i dezynfekcji układów klimatyzacji oraz filtry kabinowe (także z filtrem z węgla aktywnego i antysmogowe).

Najczęstsze przyczyny niesprawności układu klimatyzacji  

Układ klimatyzacji składa się z kilku współpracujących ze sobą elementów, które mogą się zużyć lub ulec awarii. Niska wydajność układu lub całkowity brak chłodzenia przedziału pasażerskiego to najbardziej oczywisty objaw niesprawności klimatyzacji w samochodzie, który zauważamy, gdy próbujemy ją uruchomić. Przyczyn może być kilka:

- brak czynnika chłodniczego lub jego zbyt mała ilość w układzie (nieszczelność),

- uszkodzony (zatarty) kompresor klimatyzacji,

- uszkodzony skraplacz klimatyzacji,

- uszkodzony wentylator chłodnicy.

Nieszczelności w układzie klimatyzacji mogą występować na przewodach, złączach serwisowych a także parowniku, skraplaczu czy sprężarce. O nieprawidłowym działaniu klimatyzacji w samochodzie świadczą również zaparowane szyby i nieprzyjemny zapach wydobywający się z kratek wentylacyjnych. Nieprzyjemny zapach w kabinie samochodu to głównie wina zanieczyszczonego parownika klimatyzacji, w którym ze względu na warunki w jakich pracuje gromadzi się pleśń i grzyby. Zazwyczaj umiejscowiony jest w trudno dostępnym miejscu i próba jego wyczyszczenia wiąże się z pracochłonnym demontażem deski rozdzielczej. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem niż doraźne jego czyszczenie jest wymiana na nowy, dostępny w Polcar zapewniający długotrwałą i bezawaryjną eksploatację. W ofercie posiadamy ponad 450 referencji wysokiej jakości parowników klimatyzacji np. do BMW X2 (F39), 18-, Honda CR-V (RW), 16-, Mercedes A-klasa (W176), 12-. 

Wśród nowości m.in. parownik 38X4P8-1 do Hondy CR-V 16-. Polcar zapewnia długotrwałą i bezawaryjną eksploatację bez grzybów i pleśni.

Niekiedy nieprzyjemny zapach w samochodzie to efekt dopiero rozwijających się pleśni i grzybów na powierzchni parownika lub w kanałach wentylacyjnych. W takich przypadkach pomocne mogą okazać się środki chemiczne przeznaczone do czyszczenia układu klimatyzacji. 

Środek do czyszczenia klimatyzacji SRL S99-ACC400 skutecznie czyści kanały wentylacyjne i eliminuje nieprzyjemny zapach.

Za nadmierne parowanie szyb przy prawidłowo działającej klimatyzacji najczęściej odpowiada zabrudzony filtr kabinowy. Polcar w swojej ofercie posiada blisko 2000 referencji filtrów kabinowych, filtrów kabinowych z węglem aktywnym oraz filtrów antysmogowych zawierających dodatkową warstwę jonów srebra. Ten ostatni rodzaj filtra szczególnie skutecznie chroni przed alergenami, bakteriami i drobnym pyłami zawieszonymi w powietrzu tworzącymi popularne zjawisko smogu. Sprawdź różnicę i wybierz filtry antysmogowe SRLine - ponad 50 referencji m.in. do Opel Astra G (T98), 98-09, Ford Mondeo (BA7), 07-15, Skoda Superb (3U4), 02-08. 

Filtry antysmogowe SRLine z dodatkową warstwą zawierającą jony srebra zapewniają doskonała ochronę przed bakteriami, smogiem, alergenami i nieprzyjemnym zapachem.

Filtr antysmogowy SRLine S11-1112NS do Volvo V70 (SW), 00-07.

Kompresor klimatyzacji – serce układu, które wymaga uwagi podczas montażu

 Bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów układu klimatyzacji jest sprężarka klimatyzacji inaczej nazywana także kompresorem klimatyzacji. Zadaniem sprężarki jest sprężenie czynnika chłodniczego i zapewnienie jego obiegu w układzie klimatyzacji. Kompresor klimatyzacji jest też najdroższym elementem w całym układzie klimatyzacji, dlatego ważne jest, aby w przypadku jego wymiany stosować się do kilku zasad i zaleceń producenta sprężarki. Pozwoli to na uniknięcie ponownej kosztownej wymiany. Aby kompresor działał długo i bezawaryjnie w układzie klimatyzacji muszą być zapewnione:
- odpowiednia ilość właściwego czynnika chłodniczego,
- odpowiednia ilość właściwego oleju,
- brak nieszczelności,
- brak zanieczyszczeń.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony