Klimatyzacja

Klimatyzacja

miesiąc temu  07.05.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Zawór bezpieczeństwa a korek spustowy - ryzyko pomyłki. SERWIS KLIMATYZACJI

Śruba spustowa (po lewej) i zawór bezpieczeństwa (po prawej) na wyjściu strony wysokiego ciśnienia

Zdarza się, że podczas regulowania ilości oleju w nowym kompresorze klimatyzacji zawór bezpieczeństwa zostanie pomylony ze śrubą spustową.

W przypadku wymiany kompresora klimatyzacji niemal zawsze trzeba skorygować ilość oleju. Do tego celu w większości kompresorów wykorzystuje się śrubę spustową. Należy ją wykręcić, aby w pełni spuścić olej z kompresora. Następnie należy odmierzyć potrzebną ilość oleju dla całego układu klimatyzacji i wlać olej ponownie poprzez otwór śruby spustowej.

W najgorszym przypadku można przy tym pomylić zawór bezpieczeństwa (zawór nadciśnieniowy) ze śrubą spustową. Może się tak zdarzyć na przykład wtedy, gdy śruba jest przysłonięta i na pierwszy rzut oka jej nie widać. W ten sposób nie można ani spuścić, ani uzupełnić oleju – nawet po demontażu zaworu. Ze względu na to, że mieści się on po stronie wysokiego ciśnienia, olej nie może się dostać do przestrzeni, w której normalnie się znajduje

Funkcje zaworu bezpieczeństwa

W przypadku usterki lub przytkania układu klimatyzacji zawór bezpieczeństwa otwiera się po osiągnięciu zdefiniowanego ciśnienia i chroni tym samym układ przed uszkodzeniami spowodowanymi nadmiernym wzrostem ciśnienia. Wiele zaworów bezpieczeństwa jest wyposażonych w plombę, jednak istnieją też wersje bez niej. Jeśli plomba jest zerwana lub na zaworze widoczne są resztki oleju czy środka kontrastowego, można założyć, że doszło do otwarcia zaworu z powodu usterki, dlatego w ramach kontroli układu należy zawsze skontrolować także zawór bezpieczeństwa.

Zawory bezpieczeństwa w różnych wersjach

Ważne!
Podczas wymiany kompresora należy każdorazowo skorygować ilość oleju, aby uniknąć uszkodzeń wskutek jego zbyt niskiego lub wysokiego poziomu. Uszczelki należy wymienić przy każdorazowej ingerencji w złącza, przy czym przed montażem należy je zwilżyć czystym olejem do kompresora, aby uniknąć uszkodzeń.

Porada pochodzi z Technical Messenger Mahle.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
  • ~ koda 1 ponad rok temu skorygowac ilosc oleju? a skad wiedza jakim olejem jest zalany kompresor/
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
do góry strony