Maszyny o symbolach początkowych WH - zakrętarki oraz i WR - klucze udarowe to jedne z najważniejszych urządzeń w ofercie Hitachi. Urządzenia te są wykorzystywane wszędzie tam gdzie potrzebny jest duży moment obrotowy, czyli w mechanice samochodowej, serwisach maszyn i urządzeń budowlanych, konstrukcjach stalowych, drewnianych itp.
Oferta wyżej wymienionych urządzeń dzieli się na maszyny zasilane bateryjnie oraz zasilane sieciowo prądem przemiennym. Wśród zakrętarek i kluczy udarowych z zasilaniem bateryjnym znajdziemy modele z silnikami tradycyjnymi komutatorowymi jak również z bezszczotkowymi jednostkami napędowymi. Z pośród tych ostatnich na szczególną uwagę zasługuje model WH18DDL, który posiada klasę ochrony IP56 i jest przeznaczony do pracy w szczególnie trudnych warunkach.
Znak „IP”, czyli międzynarodowe oznaczenie klasy ochrony jest standardem opracowanym przez Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną (IEC), aby wskazać stopień ochrony zapewnianej przez obudowy urządzeń elektrycznych przed dostępem do części niebezpiecznych, wnikaniem ciał stałych i wnikaniem wody. Klasa ochrony IP56 dotyczy samego urządzenia wyposażonego w akumulator. Odporność na pył i wodę samego akumulatora nie jest gwarantowana.
Pierwsza cyfra charakterystyczna w naszym przypadku jest nią „5” oznacza: Ochronę przed dostępem do części niebezpiecznych: drutem (próbnik dostępu o średnicy 1,0 mm nie może wchodzić) oraz stopień ochrony przed obcymi ciałami stałymi: ochrona przed pyłem (przedostanie się pyłu nie jest całkowicie wykluczone, ale pył nie może wnikać w takich ilościach, aby zakłócić prawidłowe działanie urządzenia, lub zmniejszać bezpieczeństwo.)
Druga charakterystyczna cyfra oznacza zaś stopień ochrony przed szkodliwymi skutkami wnikania wody do chronionego urządzenia. W naszym przypadku jest to cyfra „6” a oznacza ona: ochronę przed silną strugą wody (woda lana silnym strumieniem na obudowę z dowolnej strony nie wywołuje szkodliwych skutków).
Zakres momentów obrotowych urządzeń bateryjnych mieści się w granicach od 100 Nm do 480 Nm natomiast zasilanych prądem przemiennym od 250 Nm do 1000 Nm. Urządzenia zasilane sieciowo takie jak WR14VE, WR16SE, WR22SE, oraz WR25SE wyposażone są w silniki bezszczotkowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie zwiększono ich żywotność, ponieważ zostały wyeliminowane elementy naturalnie zużywające się takie jak szczotki oraz komutator. Zastosowanie jednostek bezszczotkowych wpływa również na stabilność parametrów pracy urządzenia zwłaszcza, kiedy stosujemy długie przewody zasilające (Warunki testu: Przy użyciu 100 metrowego przedłużacza, dwa przedłużacze 50m o przekroju przewodu 2,0mm2) lub jako źródło energii używamy agregaty prądotwórcze. Spadek efektywności waha się w granicach 7%-15% co jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu do maszyn z tradycyjnymi silnikami komutatorowymi, gdzie spadek ten wynosi od 21% do aż 45%.
Krzysztof Nawrocki
Doradca techniczny Hitachi
Komentarze (0)