Narzędzia w warsztacie

Narzędzia w warsztacie

ponad rok temu  07.09.2015, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Niezbędnik narzędziowy
Strona 1 z 2

Narzędzia, bez których praca w warsztacie jest niemożliwa? I nie mamy tutaj na myśli najnowocześniejszych urządzeń diagnostycznych, specjalnych stanowisk do regulacji i kontroli, ale podstawowe, warsztatowe narzędzia ręczne, takie jak klucze ręczne, nasadki, wkrętaki, klucze dynamometryczne oraz odpowiedni system przechowywania tych narzędzi, czyli wózki i meble warsztatowe.

Poczynając od podstawowego klucza płasko-oczkowego, czy wyobrażamy sobie demontaż a następnie montaż poszczególnych podzespołów w pojazdach bez tego narzędzia? Współczesne klucze są konstruowane i produkowane w optymalnych rozmiarach, tak aby jak najlepiej pasować do miejsca pracy i przekonać użytkownika pod względem użyteczności i łatwości manipulacji. Powinny zapewniać dostęp do ograniczonych miejsc dzięki smukłym kształtom i konstrukcji rękojeści o szerszej i bardziej wygodnej powierzchni. Profil na oczku klucza płasko-oczkowego zwiększa kontakt z nakrętką na powierzchniach płaskich zamiast na narożnikach, dzięki czemu nie zniszczymy nakrętki odkręcanej śruby. Często tak dokładnie wykonane oczko pozwala na pracę nawet ze zużytymi i niskiej jakości śrubami. Współczesny materiał użyty do produkcji najlepszych kluczy to kombinacja stali wysokostopowej z właściwą obróbką termiczną, a więc hartowanie i odpuszczanie, aby zagwarantować narzędzie wysokiej jakości. Szukajmy też kluczy, które w wyniku dalszych prac rozwojowych są ergonomiczne i przyjazne dla użytkownika. Oczywiście należy też wspomnieć o najnowszych kluczach płasko-oczkowych, gdzie oczko dodatkowo wyposażone jest w grzechotkę. Klucze grzechotkowe oszczędzają czas, dzięki czemu pracuje się szybciej i wydajniej.

Nasadki to kolejne obowiązkowe wyposażenie każdego mechanika. Dobry producent oferuje szeroką gamę różnych zestawów, z których najpopularniejsze to 1/4”, 3/8” i 1/2”. Zestawy dostępne są jako małe, podstawowe lub jako rozbudowane, duże zestawy nasadek i kluczy do realizacji najbardziej wymagających zadań. Oferowane są w pudełkach z tworzyw sztucznych lub metalowych kasetach, odpornych na wstrząsy i warunki pogodowe. Każdy z zestawów powinien być zaprojektowany z myślą o ułatwieniu pracy, czy to w warsztacie, czy w terenie. Przemyślany wybór najwyższej jakości nasadek, grzechotek, kluczy i innych akcesoriów oraz lekka, zarazem wytrzymała walizka do ich przechowywania i transportu sprawia, że narzędzia te będą służyć przez wiele lat.

A co, kiedy zamiast nasadki musimy użyć wkrętaka? Jaki wybrać? Najlepiej ten, który jest łatwy w użyciu, bardzo wygodny w trzymaniu i znacznie bardziej funkcjonalny niż zwykły wkrętak. Właściwie oznakowany piktogramem i dodatkowo kolorem pozwala na szybki wybór właściwego. A przy długiej pracy powinien dodatkowo zmniejszać napięcie mięśni i nie powodować odcisków, czyli o kształcie najbardziej ergonomicznym. We wkrętakach, podobnie jak w kluczach płasko-oczkowych, do wyboru jest także opcja z grzechotką, która pozwala na pracę lewo/prawo oraz z blokadą mechanizmu grzechotkowego. Dodatkowo szukajmy w rękojeści ukrytych bitów, dzięki czemu mamy w jednym narzędziu różne końcówki.

Dla mechanika, który ma problem z zapieczonymi śrubami, stworzono natomiast wkrętaki do pobijania, gdzie grot wkrętaka przechodzi przez całą rękojeść, dzięki temu unikniemy złamania rękojeści przy pobijaniu młotkiem.

Szczypce to kolejny dział narzędzi ręcznych, bez których trudno przeprowadzić jakąkolwiek operację na aucie – poczynając od zwykłych „kombinerek”, a kończąc na specjalistycznych szczypcach do opasek, pierścieni osadczych i innych zastosowań. Profesjonalny producent narzędzi posiada w swojej ofercie szeroki zakres narzędzi, dobranych pod względem wielkości, zastosowania i rodzaju rękojeści. Pamiętajmy, podobnie jak przy wkrętakach, aby praca takim narzędziem była bezpieczna i przyjemna.

Na co zwracać uwagę przy wyborze najlepszych szczypiec? Siła tnąca – im mniejsza odległość między łączeniem a skosem ostrza, tym większe uzyskujemy przełożenie. Krawędzie tnące zaprojektowane zgodnie z przewidywanym przeznaczeniem, czyli im bardziej ostre krawędzie tnące, tym bardziej miękkie muszą być rozcinane materiały. Szukajmy także ucinaków o progresywnych szczękach, czyli 2w1 do cięcia zarówno miękkich, jak i twardych materiałów. Zbieżność krawędzi, czyli połączenie śrubowe szczęki powinno łatwo się poruszać, ale i pozostawać ciasno względem siebie.

Kolejne narzędzie, dzisiaj spotykane już w prawie każdym warsztacie, stacji naprawczej czy przy wymianie ogumienia, to klucz dynamometryczny. Najczęściej wybierany to oczywiści klucz mechaniczny, tzw. klikowy, gdzie nastawiamy żądany moment dokręcenia i czekamy na „kliknięcie” przy osiągnięciu założonego momentu.

Przy operacjach wymagających jeszcze większej precyzji i monitorowania wzrostu siły dokręcania, do wyboru mamy coraz szerszą ofertę kluczy dynamometrycznych, elektronicznych. Za pośrednictwem wyświetlacza możemy precyzyjnie ustawić różne parametry pracy, a nawet zapamiętywać poszczególne operacje. Dodatkowo takie klucze wyposażone są w system autokalibracji, a więc klucz sam sprawdza, czy jest gotowy do pracy.

GALERIA ZDJĘĆ

Niezbędnik narzędziowy
Niezbędnik narzędziowy
Niezbędnik narzędziowy
Niezbędnik narzędziowy
Niezbędnik narzędziowy

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony