.

Narzędzia w warsztacie

Narzędzia w warsztacie

6 miesięcy temu  04.07.2019, ~ Administrator   

Odpowiedni moment na klucz dynamometryczny

Klucze dynamometryczne o momencie obrotowym 40-210 Nm (jak Yato YT-0761) przydadzą się m.in. podczas wymiany opon

Strona 1 z 2

Dokręcanie śrub „na wyczucie” lub „na siłę” może być ryzykowne, zwłaszcza gdy chodzi o głowicę silnika, świece żarowe i delikatne nakrętki z tworzyw sztucznych. Właściwą precyzję zapewni dobrze dobrany klucz dynamometryczny.

Klucz dynamometryczny jest narzędziem stosowanym do uzyskiwania określonego momentu obrotowego. Służy do skręcania części złącznych gwintowanych z odpowiednią, ściśle określoną siłą, która jest dostosowana do rodzaju materiału i wytrzymałości śruby lub nakrętki.

Dlaczego warto używać?

Klucz dynamometryczny może zapobiec niejednej katastrofie, zwłaszcza w przypadku specjalistycznych połączeń, wymagających użycia konkretnego momentu. Dokręcimy nim nie tylko głowicę czy inne śruby silnika, ale też prawidłowo zamontujemy koła. Odpowiednia siła użyta podczas dokręcania zapobiegnie przeciągnięciu śruby czy zbyt słabemu jej dokręceniu i da nam gwarancję, że postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Wartości momentów dokręcania śrub w różnych samochodach podawane są w książkach opisujących poszczególne modele.

Precyzja niezbędna jest zwłaszcza tam, gdzie śruby łączą ze sobą części aluminiowe lub aluminiowe i stalowe. Jednym z elementów auta, które jej wymagają, jest głowica silnika. Jeżeli nieprawidłowo ją dokręcimy, możemy liczyć się z uszkodzeniem uszczelki, samej głowicy, a nawet całego bloku silnika. Klucz dynamometryczny jest przydatny także w przypadku przykręcania śrub i nakrętek z tworzyw sztucznych, używanych do łączenia delikatnych elementów plastikowych wnętrza, osłon silnika itp. Plastikowe śruby i nakrętki przykręca się niewielkim momentem, więc przyda się do tego np. klucz dynamometryczny Yato YT-0751 o zakresie 2-10 Nm.

Klucze dynamometryczne są często niedoceniane w wulkanizacji. Tymczasem po użyciu klucza udarowego warto dokręcić śruby w każdym kole ręcznie z właściwym momentem. Zysk z tego jest taki, że śrubę można potem łatwo odkręcić (co jest szczególnie ważne podczas wymiany opon w terenie) i zapewnimy jej dłuższą żywotność.

Jaki klucz wybrać?

Zanim wybierzemy odpowiedni klucz, musimy zastanowić się nad naszymi warsztatowymi potrzebami, czyli głównie nad tym, do wygenerowania jakich momentów będziemy go potrzebować. Klucz o zakresie od 40 do 200 Nm najlepiej sprawdzi się do kół, a taki o momencie ok. 30 Nm – do silnika. Świece i inne drobne, delikatne elementy, aby ich nie naruszyć, wymagają użycia narzędzia o parametrach wynoszących od 0 do 20 Nm. Istotny jest także rozmiar zabieraka, na którym mocujemy nasadki, i może on wynosić 1/4”, 3/8”, 1/2” i 3/4”.

Poleć innym

GALERIA ZDJĘĆ

Precyzyjny klucz Yato YT-0751 o zakresie 2-10 Nm
Gigant wśród kluczy: model Yato YT-07711 o momencie obrotowym wynoszącym 150-800 Nm i długości 1170 mm

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony