Narzędzia w warsztacie

temat miesiąca

Narzędzia w warsztacie

10 miesięcy temu  23.07.2019, ~ Administrator   

Płaski, krzyżak, a może Torx? Wszystko o wkrętakach
Strona 1 z 2

Wkrętaki są popularne i proste w użyciu. To ich zaleta i… wada. Dlaczego? Bo popadając w rutynę, łatwo można popełnić bardzo kosztowny błąd. To samo dotyczy zresztą kluczy oczkowych, którymi mocujemy wszelkie nakrętki. Jak więc należy się nimi posługiwać, by uniknąć problemów?

Dokręcanie zawsze wiąże się z użyciem dużej siły. Za jej sprawą nie tylko możemy wszystko zamocować, jak należy, ale też popsuć – zarówno wkrętak, jak i śrubę czy wkręt. Tak się dzieje wtedy, gdy nieodpowiednio dobierzemy narzędzie.

– Po pierwsze, końcówka wkręcająca musi być starannie dopasowana do gniazda śruby czy wkrętu. Jeśli więc postanowimy użyć wkrętaka płaskiego do zamocowania wkrętu z gniazdem krzyżowym Philips, Pozidriv czy Torx, z dużą dozą prawdopodobieństwa uszkodzimy przynajmniej jedno z nich – mówi Michał Ostrowski, menadżer marek Felo, NWS i Proxxon w Lange Łukaszuk, ekspert branży narzędzi ręcznych. – Tak samo będzie, gdy posłużymy się wkrętakiem krzyżowym, ale w nieodpowiednim rozmiarze. Zarówno wtedy, gdy końcówka będzie za mała, jak i zbyt duża, uszkodzimy albo końcówkę grotu, albo gniazdo wkrętu – wyjaśnia.

Zawsze więc należy używać wkrętaków (albo bitów) odpowiedniego kształtu i rozmiaru. To podstawowy czynnik pozwalający zminimalizować ryzyko tzw. cam-outu, czyli wyskakiwania narzędzia z gniazda podczas wkręcania (dochodzi do niego wtedy, gdy rośnie siła dokręcania, a końcówka ma problemy z utrzymaniem się w gnieździe). Ale na tym lista grzechów montażowych się nie kończy.

Twardość materiału

Żeby uniknąć strat w czasie montażu, trzeba mieć na uwadze dostosowanie końcówki wkręcającej do rodzaju materiału, w którym ma zostać zamocowany wkręt. Największe znaczenie ma to w przypadku bitów napędzanych wkrętarką. Tu mamy do czynienia z trzema podstawowymi rodzajami końcówek:

 • Do drewna – powinna być sztywniejsza, by nie ulec tarciu, którego siła zwiększa się wraz z zagłębianiem się wkrętu w materiale.

 • Do metalu – pożądana jest większa elastyczność, bo w nagwintowany otwór śruba wkręca się swobodnie, a moment skręcający rośnie w chwili, gdy łepek śruby zetknie się z nawierzchnią. Odpowiednia twardość bitu zapobiega zerwaniu gwintu.

 • Uniwersalne – jeśli w tym samym czasie mocujemy wkręty zarówno w materiałach twardych, jak i miękkich a nie chcemy nieustannie wymieniać bitów, takie końcówki będą optymalne.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
do góry strony