AKCJA ZIMA

AKCJA ZIMA

ponad rok temu  14.11.2016, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Co sprawdzić w aucie klienta? Doradzają eksperci [AKCJA ZIMA]

Niskie temperatury, intensywne opady śniegu i oblodzone jezdnie utrudniają bezpieczne poruszanie się na trasie. Te wszystkie czynniki mogą wywołać też różnego rodzaju usterki w samochodach, dlatego eksperci Hella podpowiadają - jak skontrolować stan pojazdu i przygotować auto na zmianę pogody. Wystarczy skupić się na 7 najważniejszych elementach wyposażenia auta.

1. Akumulator

Przede wszystkim należy ocenić stan akumulatora i system jego ładowania. Zimą zużywamy o wiele więcej prądu niż w czasie innych pór roku. Moc rozruchowa akumulatorów w niskich temperaturach może spaść nawet o 50%. W sytuacji kryzysowej, w której na przykład kierowca czeka na pomoc drogową, sprawny akumulator odgrywa jedną z ważniejszych ról. Należy przed zimą bezwzględnie sprawdzić stan tego urządzenia.

2. Płyn w układzie chłodzenia

Kolejnym krokiem powinna być kontrola płynu w układzie chłodzenia. To on odpowiedzialny jest za optymalną temperaturę pracy silnika, co przekłada się między innymi na poziom zużycia paliwa. Czasem można spotkać się jeszcze z mitem mówiącym o tym, że system ten uzupełniać można wodą. Jednak większość płynów chłodniczych dostępnych na rynku krzepnie w okolicy -35 °C, a wrze dopiero w obrębie 110 °C. Pamiętajmy więc, żeby układ chłodzenia uzupełniać jedynie specjalnie przeznaczonymi do tego płynami.

3. Wycieraczki i płyn do spryskiwaczy

Warto pamiętać również o skontrolowaniu stanu wycieraczek. Stare i zniszczone pióra wycieraczek będą jedynie rozmazywały brud oraz śnieg gromadzący się podczas jazdy.

- Podczas niskich temperatur guma twardnieje i staje się krucha, co może skutkować zarysowaniem szyb lub zniszczeniem piór wycieraczek. Ich istotną częścią są ruchome przeguby, dlatego sprawdźmy czy nie nagromadził się w nich piasek, brud a w czasie zimy także i sól, które mogą prowadzić do zablokowania tego elementu. Sprawdzając wycieraczki nie zapominajmy o konieczności wymiany płynu do spryskiwaczy na zimowy. Nawet najlepiej działające wycieraczki nie pomogą nam, kiedy w czasie jazdy płyn na naszej szybie zacznie zamarzać, tym samym znacząco zmniejszając widoczność – radzi Zenon Rudak, kierownik Centrum Technicznego HELLA Polska.

4. Zamki

Przy niskich temperaturach nieodłącznym problemem są zamarzające zamki. Aby tego uniknąć powinno się je regularnie sprawdzić i konserwować. Jeżeli zamki są suche i mają właściwe środki smarne to nawet w największe mrozy będą działać prawidłowo. Dlatego należy zwrócić uwagę klientowi na samodzielne zabezpieczanie zamków. Trzeba to robić bardzo ostrożnie. - Gdy do zamka dostanie się woda lub smar z nią zmieszany, doprowadzimy do zamarznięcia zamka i nie będziemy mogli go uruchomić - mówi Zenon Rudak.

5. Opony i koło zapasowe

Kolejnym krokiem, który należy podjąć przed zbliżającą się zimą jest kontrola stanu ogumienia i napompowanie koła zapasowego. Czynności te wykonywać powinniśmy nie tylko w czasie zimy, jednak koło zapasowe może okazać się w tym okresie przydatne.

6. Oświetlenie

Sprawdzenie ustawienia reflektorów i sprawdzenie żarówek oraz ich ewentualna wymiana – to bardzo ważne przed zimą elementy przeglądu stanu technicznego auta.

7. Dodatkowe wyposażenie

Warto doradzić właścicielowi samochodu, by zaopatrzył się też w przedmioty, które mogą przydać się w przypadku zimowych problemów na drodze. Rękawiczki robocze oraz latarka (na przykład małą czołówka) – mogą się przydać przy ewentualnej wymianie koła. W samochodzie przechowujmy też czapkę oraz ciepły koc, które mogą być pomocne w trakcie oczekiwania na pomoc po awarii samochodu. Przydatne będą też ręczniki papierowe, które posłużyć mogą do wytarcia uszczelek drzwi po umyciu samochodu, dzięki czemu mimo mrozu łatwo dostaniemy się do auta. Na sam koniec, po umyciu samochodu osuszmy jego wnętrze i wyczyśćmy szyby od środa. W ten sposób rano szyby pozostaną niezamarznięte. 

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony