AKCJA ZIMA

Paliwa i oleje

ponad rok temu  30.11.2018, ~ Administrator   

Jak przygotować auto do zimy? Porady od producenta oleju
Strona 1 z 2

Pierwszą czynnością jaka przychodzi na myśl w związku z przygotowaniem pojazdu do zimy to wymiana opon. Według specjalistów ogumienie letnie należy wymienić na zimowe, gdy temperatura w ciągu dnia spada poniżej +7 stopni. Kolejną ważną kwestią są hamulce.

Autorem porad jest producent oleju Bizol.

Mokra, śliski nawierzchnia to zimowa codzienność, nie można zatem pozwolić nawet na najmniejszą usterkę, dlatego sprawdzenie stanu klocków, tarcz bębnów, a także przewodów hamulcowych to absolutna konieczność. W przypadku gdy czas wymiany jakiegoś elementu powoli się zbliża lepiej nie czekać i dokonać tego przed zimą.
Powiedzmy sobie szczerze, prawda jest taka, że o akumulatorze przypominamy sobie zazwyczaj wtedy, gdy odmawia nam posłuszeństwa. Tymczasem to najbardziej obciążony element podczas mrozów. Warto wykonać test akumulatora pod obciążenie w warsztacie, ale także sprawdzić stan klem, co można zrobić samodzielnie. Zaśniedziałe klemy trudniej przewodzą prąd, co jest zauważalne przy uruchomianiu auta, kiedy to wydaje nam się, że akumulator pracuje jakby „na pół gwizdka”. W tej sytuacji doskonale sprawdzi się środek BIZOL Contact Clean+ C32. Produkt stworzony na bazie węglowodorów alifatycznych i alkoholu ma silne właściwości czyszczące i doskonale radzi sobie z zaśniedziałymi elementami instalacji elektrycznej. Nie przewodzi prądu i nie powoduje korozji, nie zostawia też widocznych śladów.

Kolejną ważną czynnością, jaką należy wykonać zanim pierwsze przymrozki dadzą się we znaki, jest kontrola stanu płynów eksploatacyjnych. Jeśli czas wymiany oleju silnikowego powoli się zbliża, lepiej zrobić to nieco wcześniej. Olej w niskich temperaturach gęstnieje przez co gorzej rozprowadza się po poszczególnych elementach jednostki napędowej, co zwiększa ryzyko uszkodzenia. Świeży lubrykant, zwłaszcza syntetyczny zachowuje doskonałą płynność nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach, chroniąc silnik na najwyższym poziomie.

Warto pamiętać również o płynie chłodniczym. Kontrola zamarzania jego temperatury pozwoli zabezpieczyć układ chłodzenia przed awarią. Jeśli wartość będzie zbyt wysoka chłodziwo może w nocy zamarznąć prowadzać do pęknięcia chodnicy. Aby tego uniknąć wystarczy wymienić stary płyn na nowy.

Wyjątkowo wrażliwy na wilgoć, która często występuje w porze zimowej jest płyn hamulcowy. Substancja ta jest silnie higroskopijna, a zawilgocony płyn traci swoje właściwości. A w tym przypadku nie chodzi już tylko o ewentualne uszkodzenia układu, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Dlatego kontrolę tego płynu eksploatacyjnego warto zlecić, np. podczas wymiany opon.

Tagi: Bizol, Akcja Zima,

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony