AKCJA ZIMA

Diagnostyka

Warto wiedzieć

AKCJA ZIMA

ponad rok temu  21.12.2017, ~ Administrator   

Przegląd auta przed wyjazdem w zimową podróż...
Strona 1 z 2

Klient zgłasza się do serwisu na przegląd stanu technicznego auta przed zimową, dalszą podróżą? Niestety nie jest to jeszcze sytuacja wśród polskich kierowców powszechna, ale zdarzają się takie sytuacje... Od czego więc zacząć taki przegląd? Zimowe opony to podstawa, ale ogromne znaczenie mają również inne elementy...

Wymiana opon na zimowe to podstawowy element przygotowań auta do zimy. Niestety wielu kierowców o tym zapomina, zwłaszcza gdy zima opóźnia swoje przybycie i drogi pozostają czarne. Jednak doświadczenie powinno uczyć, że aura może zaatakować w najmniej oczekiwanym momencie i nawet krótkie opady śniegu mogą stanowić problem. Jazda po błocie, śniegu i lodzie na letnich oponach, wykonanych z materiału nieodpowiednio reagującego na niższe temperatury, który twardnieje i traci elastyczność nie będzie komfortowa ani bezpieczna.

Sygnałem do zmiany opon powinna być temperatura utrzymująca się przez kilka dni na poziomie 6-8 stopni lub poniżej.

Przy wymianie opon należy zwrócić także uwagę na głębokość rzeźby bieżnika. Eksperci są zdania, że nie powinna ona być mniejsza niż 3 milimetry, aczkolwiek przepisy jako minimalną określają głębokość 1,6 mm. Ważne też, aby rzeźba bieżnika była taka sama we wszystkich oponach i aby montować pełen komplet, a nie tylko wymieniać opony na jednej osi. Po wymianie należy też wyważyć koła - radzi Grzegorz Tomasiak z Unique Service Partner.

Należy ocenić układ hamulcowy i jezdny. Konieczne będzie też sprawdzenie układu chłodzenia, który zimą gwarantuje optymalną temperaturę pracy, ogrzewa wnętrze samochodu i podgrzewa niektóre elementy wyposażenia. Należy uzupełnić płyn chłodniczy do odpowiedniego poziomu, a jeśli sporo czasu minęło od momentu jego nalania, całkowicie go wymienić, gdyż z czasem traci on swoje właściwości i jest bardziej podatny na wrzenie i zamarzanie. Podobnie jest, jeśli nie wiemy, jaki płyn był wcześniej stosowany – wtedy lepiej wymienić go całkowicie, bo nie wszystkie dostępne na rynku można mieszać.

Na tej samej zasadzie należy wymienić olej silnikowy. Zwłaszcza zimą, kiedy uruchamiamy auto po całej nocy na mrozie, powinien być on dobrej jakości, aby szybko rozgrzał silnik, nie wyrządzając szkód. Koniecznie należy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy, a więc taki, którego temperatura zamarzania jest sporo niższa niż zapowiadane mrozy, a także sprawdzić, czy nie pora wymienić płynu hamulcowego (powinniśmy robić to co dwa lata).

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony