Serwis ogumienia

temat miesiąca

Ogumienie

Serwis ogumienia

Opony

8 miesięcy temu  04.09.2017, ~ Administrator   

Uświadomić kierowców – rola całej branży oponiarskiej
Strona 1 z 2

65% kierowców w Europie przez cały rok jeździ na jednym komplecie opon. Oczywiście są kraje z południa kontynentu, w których jest to ze względu na klimat całkowicie dopuszczalne. W innych, na przykład w Polsce, dopuszczalne już nie jest – ale tylko ze względów bezpieczeństwa, bo przepisy prawa dopuszczają jazdę zimą na oponach letnich.

Serwis ogumienia oraz wszystko to, co związane ze zbliżającą się zimową wymianą opon to nasz Temat Miesiąca we wrześniu. Nadchodzące spotkania z kierowcami to doskonała okazja do rozmów na temat bezpieczeństwa jazdy, odpowiednio dobranych opon, kontroli ciśnienia etc.

Świadomość zamiast sankcji – tak chce promować używanie zimowych opon wśród kierowców Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego.

- Chcemy wyrobić u kierowców nawyk dbania o opony jako ważny element samochodu, decydujący w dużej mierze o bezpieczeństwie na drodze – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny PZPO.

Związek działa od 2013 roku i zrzesza 11 firm. Dba o wizerunek branży, bierze udział w pracach nad zmianami w prawie, ale przede wszystkim pracuje nad świadomością polskich kierowców.

Raport otwarcia, który przygotowała dla PZPO jedna z firm zajmujących się badaniem rynku, zapowiadał ogrom pracy. Polscy kierowcy, owszem, w większości zmieniają opony z letnich na zimowe (i na odwrót), ale nie mają w zwyczaju dbania o te opony. Nie kontrolują ciśnienia, nie zwracają uwagi na etykiety dotyczące użytkowania. Nie wiedzą, czym kierować się przy wyborze gumy. Nie zdają sobie sprawy jak dużo w kwestii bezpieczeństwa na drogach zależy od opon. - A przecież to jedyny element samochodu, który ma bezpośrednią styczność z drogą. Dlatego od początku pracujemy nad świadomością polskich kierowców. Oczywiście, to zadanie na wiele lat, ale już widzimy pewne efekty. Mamy pozytywny odzew – wyjaśnia Piotr Sarnecki.

Związek prowadzi liczne kampanie informacyjne, drukuje ulotki i standy informacyjne, które trafiają do serwisów ogumienia. Część materiałów trafia do flot – osobowych i ciężarowych. Informują kierowców o skutkach jazdy na zaniedbanych bądź nieodpowiednich oponach, takich jak gorsza kontrola nad pojazdem, dłuższa droga hamowania, szybsze zużycie opon, większe spalanie, a nawet ryzyko uszkodzenia opony, które może prowadzić do wypadku. To dotychczasowa działalność związku, ale też plany na ten rok.

Jestem świadomy niebezpieczeństwa jazdy na nieodpowiednich oponach – do takiego przekonania u polskich kierowców dąży PZPO. - Niestety często jest tak, że zrozumie to tylko ten kierowca, który miał awaryjne hamowanie na autostradzie. Nawet niekoniecznie zimą. Wtedy doceniamy siłę dobrych opon. Tę drogę przeszli już kierowcy na Zachodzie, gdzie tradycje motoryzacyjne są większe niż u nas. Chodzi o stworzenie niestresującej atmosfery jazdy - mówi Sarnecki.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ mmm 2 8 miesięcy temu no zależy ile się jeździ...
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ @28cali 1 8 miesięcy temu Opony wielosezonowe to rozsądny kompromis w większości regionów w Polsce
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony