
Wybór silnika benzynowego lub diesla jest jednym z najważniejszych wyborów, jakich dokonuje się przy zakupie samochodu. Chociaż oba silniki oferują korzyści, większość kierowców zadaje sobie pytanie który z nich pozwala zaoszczędzić więcej pieniędzy. Eksperci AAA AUTO przeanalizowali kluczowe elementy wpływające długoterminowo na oszczędności samochodów z obu silnikami oraz sprawdzili, które modele sprzedawane są najczęściej na wtórnym rynku.
Samochody z silnikiem diesla należą do tych najczęściej sprzedawanych na rynku wtórnym w Polsce, jednak ich udział stopniowo maleje. Według raportu Barometr AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w marcu ubiegłego roku diesle stanowiły 48,6% wszystkich sprzedanych aut, a w marcu bieżącego roku było to już 45,1%. Spadek ten wynika z rosnącej popularności aut benzynowych (44,8%) oraz elektrycznych (0,7%).
-
Oszczędność paliwa
Silnik diesla może być o 20-30 proc. bardziej oszczędny niż silnik benzynowy tej samej wielkości. Jednak obecnie samochody benzynowe mają coraz lepszą wydajność, a hybrydowe samochody benzynowe jeszcze bardziej zmniejszają różnicę w stosunku do diesli.
-
Koszt zakupu
Ze względu na zaawansowaną technicznie konstrukcję silnika i dodatkowe komponenty, samochody z silnikiem diesla są droższe od samochodów benzynowych.
-
Koszty napraw
Chociaż silniki diesla działają dłużej i są bardziej wytrzymałe, koszty ich napraw są wyższe ze względu na drogie części, w tym wtryskiwacze paliwa czy turbosprężarki. Z tego też względu silniki benzynowe są na ogół tańsze w naprawie.
-
Ceny paliw i koszty eksploatacji
Mimo, że podróż dieslem jest często tańsza w przeliczeniu na 1 kilometr, to cena oleju napędowego może się wahać w zależności od globalnego popytu. Z kolei, podróż autami benzynowymi może kosztować więcej w przeliczeniu na 1 kilometr, ale z czasem mają one niższe koszty utrzymania.
-
Wartość odsprzedaży i amortyzacja
Samochody z silnikiem diesla dłużej utrzymują swoją wartość, szczególnie na rynkach, na których priorytetem jest oszczędność paliwa. Samochody benzynowe mogą tracić na wartości szybciej niż samochody z silnikiem diesla, ale ich niższy początkowy koszt może zrównoważyć wartość odsprzedaży.
- Samochody z silnikiem diesla szczególnie nadają się do dużych przebiegów oferując zazwyczaj niższe koszty eksploatacji niż silniki benzynowe. Doskonale nadają się również do holowania przyczep, ponieważ lepiej ciągną przy niskich obrotach niż silniki benzynowe. Jeśli zaś głównie jeździmy po mieście i nie pokonujemy bardzo dużych odległości, to samochód benzynowy, hybrydowy lub elektryczny będzie bardziej odpowiedni. Na pewno w przypadku obu silników, rozsądna jazda i regularny serwis odgrywają dużą rolę, aby zapewnić im dłuższą żywotność. Większość badań dotyczących niezawodności silników pokazuje także, że silniki benzynowe są równie niezawodne jak silniki diesla, więc nie ma powodu, dla którego benzyna nie mogłaby wytrzymać tak długo, jak silnik diesla lub dłużej – powiedziała Karolina Topolova, dyrektor generalna i prezes zarządu AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.
Komentarze (0)