Paliwa i oleje

Paliwa i oleje

ponad rok temu  09.07.2019, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Chcą ograniczyć nielegalne spalanie zużytych olejów

Piece przystosowane do spalania zużytego oleju silnikowego. Fot. Straż Miejska w Warszawie

Jak informuje Ministerstwo Przedsiębiorczości, opracowano projekt zmian obecnych przepisów, które ograniczy nielegalne spalanie olejów zużytych. Planowane zmiany to wprowadzenie zachęt do oddawania zużytego oleju smarowego do punktów jego odbioru oraz wprowadzenie nowych wytycznych i obowiązków dla działania podmiotów zajmujących się odzyskiem i regeneracją olejami utworzenie ogólnokrajowego systemu zbiórki olejów zużytych.

Przyczyni się to bezpośrednio do zwiększenia poziomu odzysku olejów zużytych, a tym samym zlikwiduje zjawisko szkodliwego spalania. Podstawowym mechanizmem stymulującym racjonalne i bezpieczne dla środowiska gospodarowanie tymi substancjami ma być wprowadzenie kaucji depozytowej, która stworzy efektywną zachętę do przekazywania olejów zużytych do uprawnionych podmiotów.

Czytaj także:
Warsztaty ogrzewane olejem silnikowym. Historie z Warszawy

Wpływ na środowisko

Problem spalania zużytych olejów smarowych w celu ogrzewania budynków jest niestety znaczącym zjawiskiem i jest jednym z czynników, który przyczynia się do złej jakości powietrza w Polsce oraz chorób tym spowodowanych. Szkodliwe działanie zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie człowieka, zyskało już empiryczne potwierdzenie. Wg raportów Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiej Agencji Środowiska, zanieczyszczenie powietrza w Polsce w znacznym stopniu przyczynia się do ok. 45 000 przedwczesnych zgonów wywołanych przeważnie przez choroby układu krążenia oraz układu oddechowego. To wielokrotnie więcej niż liczba zgonów w wypadkach komunikacyjnych.

Według raportu opublikowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w 2018 r., szacuje że ok. 19 000 przedwczesnych zgonów wywołanych jest przez zanieczyszczenia emitowane w wyniku tzw. niskiej emisji, tj. ogrzewania niskiej jakości paliwami lub odpadami domów mieszkalnych, małych zakładów itp. Potwierdza to także opublikowana w ostatnim czasie przez NFZ „Analiza przyczyn wzrostu liczby zgonów w Polsce w 2017 r.”, zgodnie z którą za znaczny wzrost zgonów w styczniu 2017 r. w stosunku do stycznia 2016 r. (aż o 23%) odpowiedzialność ponosi znaczne pogorszenie jakości powietrza oraz wzrost stężeń pyłów zawieszonych w powietrzu niekorzystnie wpływających na układ krążeniowo-oddechowego osób szczególnie podatnych.

Pomimo przepisów, zgodnie z którymi oleje zużyte powinny być poddawane regeneracji, rocznie spalanych jest ich kilkadziesiąt tysięcy ton - w nieprzystosowanych do tego instalacjach olejowych, powodując emisję wielu silnie toksycznych substancji - mających wielokrotnie bardziej agresywny charakter, niż powszechnie stosowane paliwa (ich wysokie stężenia w silny sposób działają mutagennie oraz rakotwórczo).

Wpływ na budżet państwa

Według danych Ministerstwa Środowiska coroczna strata budżetu państwa szacowana jest na ok. 150 mln PLN, a powstająca wskutek braku zapłaty opłaty produktowej, VAT, CIT, może być wysoce niedoszacowana. Do tego należy doliczyć straty z tytułu nieodprowadzonej akcyzy z tytułu nielegalnego użycia olejów odpadowych jako paliw opałowych, czyli wpływy z akcyzy nawet na poziomie ok. 182,2 mln PLN. Według obecnych wysoce nieprecyzyjnych, danych Według danych o wielkości rynku smarów, ich zbiórki i zagospodarowania  oraz wielkości ich zbiórki i sposobu zagospodarowania, szara strefa na tych rynkach szacowana a jest na kilkaset milionów złotych strat budżetowych z tytułu wszystkich należności publicznoprawnych w skali roku. Do tego należy dodać straty finansowe wynikające z zaburzenia konkurencji, a co za tym idzie spadku legalnej sprzedaży olejów smarowych przez uczciwych przedsiębiorców, którzy nie mogą konkurować z tanią konkurencją  unikającą bezprawnie zapłaty danin publicznych i podatków.

Pomimo przepisów, zgodnie z którymi oleje zużyte powinny być poddawane regeneracji, rocznie spalanych jest ich kilkadziesiąt tysięcy ton - w nieprzystosowanych do tego instalacjach, powodując emisję wielu silnie toksycznych substancji - mających wielokrotnie bardziej agresywny charakter, niż powszechnie stosowane paliwa (ich wysokie stężenia w silny sposób działają mutagennie oraz rakotwórczo).

Komentarze (7)

dodaj komentarz
  • ~ artmotx 7 ponad rok temu Ciąg dalszy do wcześniejszego .. zabrakło miejsca :)) ......„dowalić” ochrona środowiska czy Urząd Celny z paragrafów z działu nie odprowadzania i nie stosowania się do przepisów podatku akcyzowego. Jak to bywa paragraf zawsze się znajdzie … tylko dajcie piec na olej do kontroli … PS Kiedyś za olej zdany w ciągu roku mogłem kupić ponad 10T węgla . Dziś za olej przepracowany, ale dobrej klasy bez wody ścieków itp. z warsztatu w najwyższej cenie skupu niecałe 2T. Odpowiedź dlaczego innik kombinują i ryzykują .. bo może im się opłaca ..
    oceń komentarz 0 0 komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~ artmotx 6 ponad rok temu Oleju pozbyć się łatwo ale od 500 litrów przyczyn trzeba przygotować się do wystawienia dokumentu SENT. Szkoda, że za odbiór płaca tylko 250 pln za 1000L kiedyś bywało lepiej, Jednak od czasu gdy Orlen zmonopolizował zbiórkę – recykling olei przepracowanych zlikwidowano tysiące miejsc pracy w firmach przetwarzających olej przepracowany na „opałowy ciężki” czy jak to się nazywało. Ale za to teraz mamy silnikowy tani z czerwonych w O.. bańkach. Można też go kupić w promocji kup paletę oleju druga gratis…. Jaka promocja taki .. Co do spalania to prawda jest taka nie ma pieca na olej przepracowany. Nikt w dtr tego nie napisze co najwyżej olej ze smażalni :) … teraz tego nie przytoczę ale wadziłem wyrok sadu za spalanie oleju przepracowanego kara nie z ochrony środowiska a z Urzędu Celnego. W skrócie olej spalany staje się paliwem energetycznym i podlega akcyzie tak jak ekoterm i ten do piecyków olejowych i tek kto spala przepracowany. Wiadomo teraz kto może więcej „dowalić” ochr
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
  • ~ motomen 5 ponad rok temu mam nadzieje ze nie wprowadza podwyzki cen olejów bo kupuje jeden z drozszych i jak cena wzrosnie to mega słabo, ale lepiej drozszy ekologiczny niz najtanszy shit :P Helixa mam 0W-30
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
  • ~ myśliciel 4 ponad rok temu Coś czuję, że będzie podwyżka cen. Skoro chcą wprowadzić kaucję... Co z silnikami lubiącym olej??
    oceń komentarz 0 0 komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~ Mechanik 3 ponad rok temu Warsztaty mają specjalne piece na przepracowany olej to teraz powinni jeszcze akcyzę od litra płacić? Z jakiej racji pytam.
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
  • ~ Czytelnik 2 ponad rok temu Zlikwidować akcyze żeby uczciwi mogli konkurować z tymi od nielegalnego recyklingu Brak akcyzy brak strat dla skarbu państwa przecież te wyliczone straty to tylko tak zwane ile to byśmy my my na tym mogli mieć
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
  • ~ Wiesław 1 ponad rok temuocena: 33%  Co za ględzenie. Od TRZECH, powtarzam TRZECH miesięcy mój sąsiad z warsztatu we Wrocławiu nie może znaleźć chętnego do odbioru przepracowanego oleju. Tak że tak. Albo wyleje w kanał, albo spali. Bo co ma zrobić? w.assc@wp.pl
    oceń komentarz 1 2 komentarz zgłoszony do moderacji
do góry strony