ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Paliwa i oleje

Paliwa i oleje

2 miesiące temu  09.07.2019, ~ Administrator   

Chcą ograniczyć nielegalne spalanie zużytych olejów

Piece przystosowane do spalania zużytego oleju silnikowego. Fot. Straż Miejska w Warszawie

Strona 1 z 2

Jak informuje Ministerstwo Przedsiębiorczości, opracowano projekt zmian obecnych przepisów, które ograniczy nielegalne spalanie olejów zużytych. Planowane zmiany to wprowadzenie zachęt do oddawania zużytego oleju smarowego do punktów jego odbioru oraz wprowadzenie nowych wytycznych i obowiązków dla działania podmiotów zajmujących się odzyskiem i regeneracją olejami utworzenie ogólnokrajowego systemu zbiórki olejów zużytych.

Przyczyni się to bezpośrednio do zwiększenia poziomu odzysku olejów zużytych, a tym samym zlikwiduje zjawisko szkodliwego spalania. Podstawowym mechanizmem stymulującym racjonalne i bezpieczne dla środowiska gospodarowanie tymi substancjami ma być wprowadzenie kaucji depozytowej, która stworzy efektywną zachętę do przekazywania olejów zużytych do uprawnionych podmiotów.

Czytaj także:
Warsztaty ogrzewane olejem silnikowym. Historie z Warszawy

Wpływ na środowisko

Problem spalania zużytych olejów smarowych w celu ogrzewania budynków jest niestety znaczącym zjawiskiem i jest jednym z czynników, który przyczynia się do złej jakości powietrza w Polsce oraz chorób tym spowodowanych. Szkodliwe działanie zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie człowieka, zyskało już empiryczne potwierdzenie. Wg raportów Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiej Agencji Środowiska, zanieczyszczenie powietrza w Polsce w znacznym stopniu przyczynia się do ok. 45 000 przedwczesnych zgonów wywołanych przeważnie przez choroby układu krążenia oraz układu oddechowego. To wielokrotnie więcej niż liczba zgonów w wypadkach komunikacyjnych.

Według raportu opublikowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w 2018 r., szacuje że ok. 19 000 przedwczesnych zgonów wywołanych jest przez zanieczyszczenia emitowane w wyniku tzw. niskiej emisji, tj. ogrzewania niskiej jakości paliwami lub odpadami domów mieszkalnych, małych zakładów itp. Potwierdza to także opublikowana w ostatnim czasie przez NFZ „Analiza przyczyn wzrostu liczby zgonów w Polsce w 2017 r.”, zgodnie z którą za znaczny wzrost zgonów w styczniu 2017 r. w stosunku do stycznia 2016 r. (aż o 23%) odpowiedzialność ponosi znaczne pogorszenie jakości powietrza oraz wzrost stężeń pyłów zawieszonych w powietrzu niekorzystnie wpływających na układ krążeniowo-oddechowego osób szczególnie podatnych.

Pomimo przepisów, zgodnie z którymi oleje zużyte powinny być poddawane regeneracji, rocznie spalanych jest ich kilkadziesiąt tysięcy ton - w nieprzystosowanych do tego instalacjach olejowych, powodując emisję wielu silnie toksycznych substancji - mających wielokrotnie bardziej agresywny charakter, niż powszechnie stosowane paliwa (ich wysokie stężenia w silny sposób działają mutagennie oraz rakotwórczo).

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 4
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (5)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ motomen 5 miesiąc temu mam nadzieje ze nie wprowadza podwyzki cen olejów bo kupuje jeden z drozszych i jak cena wzrosnie to mega słabo, ale lepiej drozszy ekologiczny niz najtanszy shit :P Helixa mam 0W-30
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ myśliciel 4 miesiąc temu Coś czuję, że będzie podwyżka cen. Skoro chcą wprowadzić kaucję... Co z silnikami lubiącym olej??
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Mechanik 3 2 miesiące temu Warsztaty mają specjalne piece na przepracowany olej to teraz powinni jeszcze akcyzę od litra płacić? Z jakiej racji pytam.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Czytelnik 2 2 miesiące temu Zlikwidować akcyze żeby uczciwi mogli konkurować z tymi od nielegalnego recyklingu Brak akcyzy brak strat dla skarbu państwa przecież te wyliczone straty to tylko tak zwane ile to byśmy my my na tym mogli mieć
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Wiesław 1 2 miesiące temuocena: 50%  Co za ględzenie. Od TRZECH, powtarzam TRZECH miesięcy mój sąsiad z warsztatu we Wrocławiu nie może znaleźć chętnego do odbioru przepracowanego oleju. Tak że tak. Albo wyleje w kanał, albo spali. Bo co ma zrobić? w.assc@wp.pl
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
do góry strony