Paliwa i oleje

Paliwa i oleje

5 miesięcy temu  13.09.2019, ~ Administrator   

Czym charakteryzuje się olej do samochodów miejskich?

Green Oil+ przeznaczony jest do pojazdów poruszających się przede wszystkim w miastach i wyposażonych w silniki typu start-stop lub z napędem hybrydowym

Większość z nas mieszka i pracuje w miastach. Codziennie przemieszczamy się samochodem w coraz gęstszym ruchu miejskim. Jesteśmy też coraz bardziej wygodni, nawet do sklepu oddalonego o kilkaset metrów jeździmy samochodem, a tego bardzo nie lubią silniki. Wsparciem okazują się nowoczesne oleje.

Jeździmy samochodem do pracy, sklepu, zawozimy dzieci do przedszkola czy szkoły. W efekcie okazuje się, że większość kierowców pokonuje głównie krótkie odcinki – do 10 km. Jazda miejska, jak wiadomo, charakteryzuje się częstym staniem w korkach, zatrzymywaniem i ruszaniem, zwalnianiem i przyspieszaniem. Jeśli dodamy do tego system start-stop, który jest korzystny dla środowiska, ale niekoniecznie dla jednostki napędowej, mamy solidny „pakiet” obciążeń, z jakimi musi sobie poradzić silnik.
Samochód używany zwłaszcza w mieście paradoksalnie wydaje się być w świetnej kondycji nawet po latach – zazwyczaj ma niewielki przebieg, wizualnie doskonale się prezentuje, jest czysty i błyszczący, wnętrze pachnące. W rzeczywistości jazda miejska, na krótkich odcinkach mogła bardzo mocno wpłynąć na kondycję silnika. W takich warunkach jednostka napędowa rzadko może osiągnąć optymalną temperaturę pracy oleju, więc nie jest właściwie chroniona. Faza rozgrzewania silnika może trwać nawet 20 minut, wielokrotnie dojechanie z punktu A do punktu B w mieście zajmuje mniej czasu i do tego system start-stop wyłącza jednostkę, np. podczas stania na światłach.
Jak wynika z testów przeprowadzonych przez Amerykański Instytut Naftowy (API), to właśnie w fazie rozgrzewania się silnika, gdy mamy do czynienia z wysoką lepkością oleju, dochodzi nawet do 75% zużycia motoru.
Trendu życia w mieście na razie się nie odwróci, dlatego potrzebne są rozwiązania, które pomagają chronić silnik pracujący w takich warunkach. 
Przełomowe okazały się prace nad olejami silnikowymi przeznaczonymi dla aut użytkowanych w ruchu miejskim. Charakteryzują się one tym, że zapewniają pełną ochronę silnika już w momencie jego uruchomienia, mają stabilny film ochronny, są odporne na oksydację, redukują zużycie paliwa. Właściwości te osiąga się przez zastosowanie wysokiej jakości baz olejowych (stanowiących ok. 80% oleju) i odpowiednich dodatków. Taka kombinacja składników powoduje, że olej wolniej się starzeje i jest stabilny temperaturowo, co gwarantuje najwyższą ochronę zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach otoczenia.
Oleje Green Oil+, produkowane przez firmę Bizol i przeznaczone do pojazdów poruszających się przede wszystkim w miastach oraz wyposażonych w silniki typu start-stop lub z napędem hybrydowym, wytwarzane są przy użyciu najlepszych baz olejowych z grupy API III, IV i V. Aby uzyskać optymalne właściwości tribologiczne, Bizol stosuje polialfaolefiny i rozpuszczalne w oleju glikole polialkilenowe. Zastosowane w produkcie technologie i dodatki pozwalają znacznie zredukować negatywny wpływ miejskiego cyklu jazdy na jednostkę napędową. Za poprawę smarowności, szybkie dotarcie oleju do najdalszych zakamarków silnika, a tym samym zapobieganie pracy „na sucho” poszczególnych elementów jednostki odpowiadają specjalnie dobrane modyfikatory lepkości i technologia Comb LubriBoost, która chroni film olejowy przed zerwaniem i nadaje mu właściwości żelowe. Dzięki temu olej idealnie wiąże się z metalową powierzchnią wszystkich elementów silnika, co obniża współczynnik tarcia i chroni poszczególne części, w tym przede wszystkim łożyska ślizgowe, wydłużając ich żywotność aż do 50%. Z kolei dzięki pakietowi antyoksydantów i technologii OxShield proces utleniania się oleju, a tym samym jego starzenia się jest znacznie wolniejszy, co przekłada się na lepszą ochronę silnika. W porównaniu do produktów konkurencyjnych Bizol Green Oil+ uzyskał nawet dwa razy wyższy wynik punktowy w teście utleniania RBOT oraz wykazuje znakomite wyniki w innych testach, takich jak: TEOST, Sequence IIIG, Sequence VG, GFC LU-43A-11 i LU-36-T-14. Technologia W-Guard spowalnia proces zużywania się oleju. Przyczynia się również do redukcji zużycia paliwa, chociaż ten efekt jest rezultatem kompleksowego działania wszystkich technologii. 
Warto mieć na uwadze, że aby cieszyć się długim i bezawaryjnym życiem silnika, trzeba zainwestować w dobrej jakości olej, nawet jeśli jego cena jest nieco wyższa niż produktu o słabszych parametrach. To zawsze się opłaca i pozwala utrzymać silnik w dobrym stanie przez długie lata.

Poleć innym

GALERIA ZDJĘĆ

Czym charakteryzuje się olej do samochodów miejskich?

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony