Paliwa i oleje

Warto wiedzieć

7 miesięcy temu  22.11.2023, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 2 minuty

Diesle po raz pierwszy w odwrocie

Po raz pierwszy na wtórnym rynku najwięcej oferowano do sprzedaży aut z silnikami benzynowymi. W październiku było o ponad 2 500 mniej ofert używanych diesli niż aut benzynowych. A tak przynajmniej wynika z miesięcznego raportu Barometr AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych.

W październiku br. w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych oferowano do sprzedaży 95 710 aut z silnikami benzynowymi oraz 93 187 diesli. Kupujący mieli do wyboru o 9 755 ofert samochodów na wtórnym rynku więcej, niż we wrześniu br., w tym o 6 337 aut benzynowych i 916 diesli. Jednocześnie, samochody benzynowe były tańsze, nieco młodsze i miały mniejszy przebieg.

Z danych AAA AUTO wynika, że mediana ceny używanych aut benzynowych w październiku wyniosła 32 900 zł, a mediana przebiegu 139 000 km. Z kolei, mediana ceny używanych diesli była wyższa i wynosiła 35 000 zł, a mediana przebiegu 208 000 km. Warto zaznaczyć, że mediana ceny dla całego rynku wtórnego wynosiła w październiku 33 500 zł.

- Z roku na rok obserwujemy na wtórnym rynku spadek oferowanych aut z silnikiem diesla i tym samym zmniejszającą się różnicę pomiędzy nimi a samochodami z silnikami benzynowymi. Przyczyn jest kilka, przede wszystkim kupujący szukają samochodów ekonomicznych pod względem utrzymania i zużycia paliwa. Drugim powodem jest wiek oraz stan techniczny sprowadzanych do Polski diesli z zagranicy, które są bardziej zużyte niż auta benzynowe, a ich średni przebieg jest wyższy o kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Poza tym, część osób decydująca się na zakup auta używanego, bierze pod uwagę kwestie ekologiczne oraz planowane w polskich miastach zakazy wjazdu starych diesli do stref czystego transportu - powiedziała Karolína Topolová, dyrektor generalna i prezes zarządu AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Od początku pandemii na rynku wtórnym zmniejszyła się liczba ofert samochodów z silnikiem diesla o 36 486 aut. Z danych AAA AUTO wynika, że w styczniu 2020 roku w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, oferowano do sprzedaży 129 673 takich samochodów, a ich mediana ceny wyniosła 19 900 zł. W tym samym czasie na wtórnym rynku było 104 763 ofert aut z silnikami benzynowymi, których mediana ceny wynosiła 19 065 zł.

Fot. AAA AUTO

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony