Paliwa i oleje

Paliwa i oleje

wczoraj  02.04.2025, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Filtracja oleju

Wszystkie filtry w samochodzie należy wymieniać regularnie, zgodnie ze wskazaniami producenta. Jednak w przypadku filtra oleju trzeba również brać pod uwagę to, że jest on narażony na szybsze zużycie, ponieważ podczas częstej jazdy na krótkich odcinkach dochodzi do zwiększonej degradacji oleju.

W takich sytuacjach dalsze użytkowanie pojazdu powoduje niewłaściwe smarowanie, co może skutkować przegrzewaniem się i uszkodzeniami poszczególnych części, a w najgorszym przypadku może doprowadzić do zatarcia jednostki napędowej. Dlatego filtr oleju powinno wymieniać się po przejechaniu ok. 15 tys. km i przy każdej wymianie oleju.
Rolą filtra jest zatrzymywanie takich zanieczyszczeń, jak pozostałości spalania i zużycia mechanicznego, a także cząsteczek pyłu i piasku, które tworzą masę cierną zwiększającą zużycie elementów silnika. Jeśli z upływem czasu jakość filtracji spada albo filtr został źle dopasowany, to pogarsza się wydajność silnika i jego trwałość, zwiększa się także zużycie paliwa i emisja spalin. Na konieczność wymiany mogą wskazywać plamy oleju pod pojazdem, przegrzewanie się silnika, nadmierne zużycie oleju oraz zapalenie się kontrolki ciśnienia oleju.

Oleje syntetyczne
W samochodach coraz częściej stosowane są wysokiej klasy oleje syntetyczne. Dlatego jednym z kluczowych parametrów dla producentów filtrów staje się lepkość, która określa przydatność produktu do danych warunków pracy i dynamikę przepływu. Jeśli lepkość jest za wysoka, to ciepło wytworzone w silniku jest odprowadzane zbyt wolno, a jeśli jest za niska, to olej może ściekać zbyt szybko i odpowiednie ciśnienie się nie wytwarza. Trzeba wziąć również pod uwagę to, że olej zachowuje się inaczej w zależności od pory roku. Uzyskanie niższej lepkości w chłodniejszych temperaturach pozwoli na zmniejszenie tarcia pomiędzy ruchomymi częściami silnika przy rozruchu.

Oleje o niskiej lepkości są najlepiej dostosowane do wymagań wysoko wydajnych silników, a ich upowszechnienie oznacza dla producentów filtrów stopniowe odchodzenie od tradycyjnych wkładów papierowych i zastępowanie lub wzbogacanie ich o nowoczesne materiały. Obecnie firma UFI Filters oferuje najbardziej zaawansowane media filtracyjne zbudowane z wielowarstwowej struktury z włókna szklanego lub materiałów syntetycznych, co umożliwia optymalną interakcję z biopaliwami i cząstkami węgla rozpuszczonymi w oleju. Gwarantują one najwyższą wydajność silnika nawet przy nowych typach olejów i dodatków do olejów. Cieńsze włókna tworzą gładsze powierzchnie o ograniczonym stopniu przyczepności sadzy, a wysoki wskaźnik przepuszczalności umożliwia mniejszy spadek ciśnienia w układzie. Takie medium zapobiega zapychaniu się filtra i działa wydajnie przez cały okres użytkowania.


Nowe medium filtracyjne UFI – skan z mikroskopu elektronowego


Test filtracji oleju – syntentyczne medium filtracyjne innego producenta


Test filtracji oleju – syntentyczne medium filtracyjne UFI Filters

Wkłady filtrów oleju i filtry puszkowe (spin-on)
Wkłady filtrów oleju znajdują się wewnątrz modułu wykonanego z alumi­nium lub plastiku. To najbardziej ekologiczne rozwiązanie, ponieważ syntetyczne medium filtracyjne owinięte jest wokół rdzenia z tworzywa sztucznego nadającego się do recyklingu. UFI Filters opracowuje własne media filtracyjne i produkuje je w nowoczesnej technologii FormulaUFI. Do filtracji oleju w samochodach osobowych wykorzystuje się przede wszystkie dwie formuły: FormulaUFI.Micron i FormulaUFI.CELL. 
FormulaUFI.Micron to mieszanka włókien syntetycznych, która gwarantuje najwyższy poziom wydajności przy zdolności filtracji 50% do 4 mikronów. Jest ona odporna na wysokie ciśnienia i nadaje się do nowoczesnych silników Euro 6D Final w takich samochodach, jak Opel Corsa, Fiat Tipo i Alfa Romeo Mito. Z kolei FormulaUFI.CELL to materiał wykonany z celulozy połączonej z włóknami syntetycznymi w celu zmaksymalizowania zdolności retencyjnej i odporności na ciśnienie w silnikach takich samochodów, jak Fiat 500X, Jeep Renegade i wielu pojazdach koncernu Stellantis. 
Filtry puszkowe składają się z zewnętrznej obudowy wykonanej z metalu, w której umieszczony jest materiał filtracyjny. Są one tradycyjnym i trwałym rozwiązaniem, które montuje się bezpośrednio na korpusie silnika. Filtry tego typy są stosowane w samochodach takich marek, jak Ferrari, Alfa Romeo i Lancia.

Know-how i wysoka jakość
Klienci aftermarketu decydujący się na wysokiej jakości filtry od dostawców części na pierwszy montaż, takich jak UFI Filters, korzystają z produktów tworzonych w procesie wieloletnich badań i testów oraz dostosowanych do specyficznych potrzeb producentów samochodów. Chociaż na pierwszy rzut oka większość filtrów wygląda podobnie, to wydajność każdego z nich jest inna, ponieważ producenci stosują własne rozwiązania i różnej jakości materiały. Niezależnie od wyboru dostawcy, przy zakupie filtra należy upewnić się, że jest przeznaczony do danego pojazdu i zapewni jak najlepsze osiągi. Równie ważna jest właściwa wymiana, ponieważ nieprzestrzeganie procedur serwisowych sugerowanych przez producenta jest częstą przyczyną nieprawidłowego działania, a nawet może doprowadzić do poważnych awarii.

Izabela Stachowiak 
UFI Filters
atermarket sales manager
Eastern Europe

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony