ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Paliwa i oleje

Części i regeneracja

Paliwa i oleje

7 miesięcy temu  10.07.2018, ~ Administrator   

Filtracja oleju – budowa filtra, wykorzystywane surowce, prawidłowy montaż

Przekrój filtra olejowego spin-on. Fot. PZL Sędziszów

Strona 1 z 2

Zwiększenie lepkości oleju silnikowego, wzrost zużycia paliwa, spadek mocy, a w skrajnych przypadkach uszkodzenie silnika – to możliwe skutki nieprawidłowej filtracji oleju silnikowego. 

Dokładność filtracji oleju mieści się w przedziałach 5-30 mikrometrów w zależności od aplikacji i warunków pracy. Odbywa się ona w układzie zamkniętym. Elementem filtrującym jest filtr w postaci zewnętrznego urządzenia w przypadku filtra spin-on (puszkowy) lub wkładu filtrującego w przypadku obudowy zintegrowanej z korpusem silnika. Główne zadania filtra oleju to przede wszystkim zatrzymanie zanieczyszczeń dostających się do silnika. Skąd zanieczyszczenia w układzie smarowania? Są dostarczane z powietrzem i paliwem, powstają w wyniku ścierania się elementów trących silnika oraz w trakcie procesów chemicznych związanych z pracą silnika.

Wraz z ewolucją olejów i silników filtry również podlegały wielu modyfikacjom. Dzisiaj standardem w filtracji w większości przypadków są oleje syntetyczne. Silniki są coraz mniejsze, ale o większej mocy. Wszystko to generuje bardziej wymagające warunki pracy dla filtra, jak wyższa temperatura czy większe ciśnienie. Filtr staje się bardzo ważnym elementem zapewniającym prawidłowe funkcjonowanie silnika.

Na nasze pytania odpowiada Grzegorz Tomasik, dyrektor produkcji PZL Sędziszów S.A.

Jak producenci filtrów zabezpieczają je przed uszkodzeniem, np. wskutek różnicy ciśnień?

Przede wszystkim filtr musi być wykonany z dobrej jakości papieru filtracyjnego, o określonych parametrach i odpornościach. Dodatkowo stosuje się elementy wzmacniające w postaci metalowych rdzeni lub siatek podtrzymujących papier filtracyjny.

Z czego i jak zbudowany jest papier w filtrze?

Głównym surowcem wykorzystywanym przy produkcji papieru filtracyjnego jest celuloza uzysiwkana z miazgi drzewnej z domieszką żywic fenolowych, epoksydowych bądź akrylowych. Innymi materiałami stosowanymi w filtracji są włókniny poliestrowe lub włókna szklane. Każdy z tych materiałów przed zainstalowaniem go w filtrze podlega obróbce mechanicznej (plisowanie), która polega na przetłoczeniu papieru i ułożeniu go w „harmonijkę”, co zapewnia odpowiednią powierzchnię filtracyjną. Niektóre z nich podlegają także obróbce cieplnej, tzw. polimeryzacji papieru.

Co jest gwarancją szczelności filtrów?

Na szczelność filtrów wpływa kilka elementów. Najważniejsze z nich to użyte uszczelki i jakość wykonania zarolowania na korpusie filtra (mechanicznego połączenia korpusu z dolną pokrywką ). Polski producent filtrów PZL Sędziszów do procesu rolowania dodatkowo używa kleju anaerobowego, aby zapewnić 100-proc. szczelność połączenia. Uszczelki natomiast są sprawdzane w laboratorium.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony