Paliwa i oleje

Paliwa i oleje

2 miesiące temu  31.01.2020, ~ Administrator   

Kiedy trzeba dolać inny olej...

Czy jednak mieszanie olejów jest bezpieczne? Jeżeli nie mamy innego wyjścia, to mieszanka olejów jest dopuszczalna, ale...

Zdaniem ekspertów oleje spełniające te same specyfikacje jakościowe można mieszać razem bez względu na to, czy są one olejami jednosezonowymi czy wielosezonowymi. Nie ma też znaczenia, czy są to substancje syntetyczne czy mineralne.

– Trzeba jednak pamiętać o tym, że duże znaczenie ma specyfikacja oleju (API, specyfikacje ACEA OEM) i techniczne parametry. Na przykład jeśli jeden olej ma temperaturę krzepnięcia -42 stopnie, a drugi -20, to nie jest to dobra kombinacja – mówi Marek Klimowicz z firmy P.H.U. Andrzej Klimowicz – dystrybutora produktów Neste na terenie Polski.

Również lepkość oleju ma wpływ na jakość pracy silnika. Tylko tu sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana i niejednoznaczna dla wszystkim modeli samochodów.

– W przypadku niektórych modeli samochodów dopuszczalne jest stosowanie tylko jednego rodzaju oleju (nie chodzi tu o markę, ale o jego lepkość). W innych pojazdach producenci silników przewidzieli możliwość użycia środka smarnego o różnych parametrach lepkościowych. W tym przypadku pomieszanie preparatów nie powinno wpłynąć w żaden sposób na stan pojazdu – tłumaczy Marek Klimowicz i dodaje, że dla zwykłego kierowcy samochodu takie tłumaczenie może wydać się zbyt skomplikowane i dlatego lepiej powiedzieć: „Nie mieszaj ze sobą olejów o różnej lepkości”. Tak będzie najbezpieczniej.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
do góry strony