Paliwa i oleje

Paliwa i oleje

3 miesiące temu  10.12.2019, ~ Administrator   

Laboratoria Castrol – tu powstają innowacje
Strona 1 z 3

W miejscowości Pangbourne w Wielkiej Brytanii znajduje się największe centrum technologiczne firmy Castrol. To właśnie tutaj odbywa się złożony proces tworzenia innowacyjnych olejów silnikowych — który rozpoczyna się od biurka inżyniera, a kończy na gotowym do zastosowania produkcie.

To tutaj pracują nasze zespoły ds. badań, rozwoju i wdrażania. Pangbourne to nasza główna siedziba, w której przebiega cały proces rozwoju oleju od koncepcji aż po gotowy produkt oferowany klientom. Dysponujemy laboratoriami chemicznymi i mechanicznymi. To właśnie od pomysłów naszego zespołu ds. badań w Pangbourne rozpoczyna się praca nad nowymi produktami – wyjaśnia Michał Izdebski z działu technicznego Castrol.

Czytaj także:
Testują i tworzą próbne serie olejów – odwiedzamy laboratorium Castrol pod Londynem

Formulacje i mieszanie oleju

Proces tworzenia nowego oleju rozpoczyna się od prac koncepcyjnych. Następnie w laboratoriach opracowywane są początkowe formulacje. Czasem wystarczy przygotowanie 100 ml oleju, aby przeprowadzić szybki test laboratoryjny, zanim wyprodukowane zostaną jego większe ilości – od 550 do 600 litrów, czyli w przybliżeniu trzy beczki oleju. Takie produkty nie są gotowe do wprowadzenia na rynek, ale umożliwiają przeprowadzenie dokładnych badań, testów silnikowych i oceny w laboratorium oraz w terenie — to wszystko na podstawie jednej partii.

Ilość wszystkich składników, które trafiają do testowanej formulacji w procesie mieszania, musi być dokładnie przemyślana. Do formulacji mogą zostać dodane specjalne substancje chemiczne, jeśli technolodzy chcą spróbować ulepszyć konkretny olej lub przygotować olej na zamówienie. Formulacje są poddawane ścisłej kontroli, tak aby spełniały różnorodne wymagania dotyczące odpowiednich produktów.

Badania laboratoryjne

Tak opracowany i zmieszany olej kierowany jest do działu odpowiedzialnego za testy fizyko-chemiczne. Jednym z najważniejszych badań jest pomiar lepkości kinematycznej, który umożliwia sprawdzenie, czy dana formulacja spełnia dane wymagania w zakresie lepkości. Niektóre z tych testów mogą mieć charakter podstawowy lub rutynowy, jak na przykład kontrola temperatury zapłonu czy właściwości fizycznych produktów w różnych miejscach w silniku, co pozwala sprawdzić ich wydajność. Ponadto dzięki tym badaniom sprawdzana jest zgodność z wymogami wszystkich najważniejszych specyfikacji, które są stosowane w branży oraz udostępniane przez producentów pojazdów.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony